Když srdci chybí kyslík, není to vždy infarkt
Je nejdůležitější sval v těle v ohrožení? To může člověk poznat buď díky zhoršujícím se bolestem, nebo až v okamžiku, kdy problém naplno propukne. Pak může hrát roli každá minuta – uzdravit srdce není jednoduchá záležitost.
Angina pectoris: Když se srdce dusí
Angina pectoris v překladu znamená „bolest hrudníku“. Lékaři tak ale označují i konkrétní skupinu nemocí. Je to stav, kdy cévy zásobující srdce (takzvané koronární tepny) nedokážou přivést dostatek krve do srdečního svalu. Tomu tak pro jeho neustálou práci chybí živiny a především kyslík.
- Příčinou je téměř vždy zúžení koronárních tepen tukovými pláty – ateroskleróza. Ta se ale v počátcích neprojevuje. Až větší zúžení tepny vede k významnému zhoršení průtoku krve.
- Nedostatečné zásobení srdce krví se projeví bolestí na hrudi. Zpočátku se tato bolest objevuje jen při námaze nebo stresu. Srdce tepe rychleji a silněji, a potřebuje proto větší dodávku krve, kterou ale zúžená tepna neumí zajistit.
- Pokud se ateroskleróza zhoršuje, člověk cítí bolesti při stále menší a menší námaze, až jej nakonec můžou trápit i v klidu.
- Bolest může být mírná i intenzivní, obvykle přejde do 10 minut. Uleví tělesný klid nebo nitroglycerin od lékaře.
Angina pectoris většinou není tak bezprostředně závažná jako infarkt. Možností léčby je několik, od braní léků až po opravné zákroky na tepnách.
Infarkt myokardu: Bez léčby sval umírá
Infarkt je oproti tomu situace, kdy se srdeční tepna ucpe úplně. Část srdečního svalu, kterou uzavřená tepna zásobovala, se ocitá bez kyslíku a začíná odumírat. To ale trvá několik hodin, a rychlá léčba tak může srdce zachránit.
- Příčinou je většinou rovněž ateroskleróza. Infarktu může, ale také nemusí předcházet období námahové anginy pectoris.
- Plát ve stěně tepny se poškodí (praskne) a na jeho povrchu se začne srážet krev. Rychle vzniklá krevní sraženina ucpe tepnu. To se rovněž projeví bolestí na hrudi. Člověk cítí tlak nebo pálení za hrudní kostí.
- Bolest může vystřelovat do levé ruky nebo dolní čelisti, vzácněji i do břicha nebo zad. K tomu se může přidat zvracení, pocení, motání hlavy nebo pocit nedostatku dechu.
- Pokud taková bolest neustoupí po 15 minutách, je potřeba na nic nečekat a volat záchrannou službu.
Riziko selhání
Česká republika se pyšní jedním z nejlepších systémů péče o lidi s infarktem na světě. Pokud včas zavoláte pomoc, máte velkou šanci, že vaše srdce bude zachráněno. Když naopak přijde léčba pozdě, na srdci vzniká jizva. Takový orgán může špatně fungovat, a selhávat tak ve své roli krevní pumpy. To se projeví nevýkonností a zadýcháváním, které mohou člověka trápit i v klidu a vést až k transplantaci srdce.
(luko)
Přečtěte si více k tématu v sekci
Cévy a srdce
Zdroj:
http://www.nhs.uk/Conditions/Coronary-heart-disease/Pages/Symptoms.aspx