Když tělo volá o pomoc aneb Nenechte seniora žíznit
Bez vody vydrží člověk naživu přibližně pět dní. Pak zemře. Tělo dospělého člověka je tvořeno vodou asi z šedesáti procent a ve vodním prostředí probíhají všechny životně důležité pochody.
Věkem tělo sesychá, ale všeho moc škodí
Jak člověk stárne, množství vody v organismu přirozeně mírně klesá. Často však také klesá pocit žízně a senioři musejí doplňovat tekutiny, i když žízeň necítí. V nedostatečně zavodněném organismu trpí zejména ledviny, krevní oběh a mozek, ale ušetřen není vlastně žádný tělesný orgán. Dochází k horšímu hojení ran a regeneraci, zhoršují se projevy přítomných onemocnění.
Zdravotní problémy z nedostatku tekutin
Nedostatek tekutin u seniora má kromě klasických znaků, jako je vyšší kožní řasa, oschlé sliznice, snížení výdeje moči či bolesti hlavy, svá specifika. Patří k nim především změny nálady, může se objevit zmatenost, roztržitost, únava až ztráta soběstačnosti. Sledujte proto pravidelně, zda senior, o něhož pečujete, dostatečně přijímá tekutiny a zda nevykazuje známky jejich nedostatku.
Voda je nejlepší
Co tedy seniorům nabízet, aby nedostatkem vody netrpěli? Nejvhodnější je neperlivá voda, která je nejsnáze „stravitelná“ a nejméně zatěžuje metabolismus. Vhodné jsou také ovocné a zeleninové šťávy pro svůj obsah vitaminů, minerálů a přívod energie v podobě přírodních cukrů. Bohatým zdrojem tekutin je ovoce, především dužnaté, stejně tak dužnatá zelenina. Neopominutelným zdrojem tekutin jsou polévky (nepřesolené), mléko, bylinné čaje. Pro dodání jak tekutin, tak výživových látek především u osob, které potřebují zlepšit nebo podpořit stav výživy, jsou velmi vhodné tekuté nutriční doplňky – koktejly typu Nutridrink.
Kofeinu a alkoholu raději minimum
Nápoje s obsahem kofeinu a teinu, jako je káva a čaj, jsou méně vhodné, neboť vedou k vyššímu výdeji tekutin z těla, podobně jako alkohol. Sycené nápoje jsou zase často hůře stravitelné.
(zak)
Zdroj: seniorcarecorner.com