Když se tepny ucpávají, nohám hrozí amputace
Stav tepen docela věrně odráží náš věk a životní styl. Stárnutí nezastavíme, ale špatnou životosprávou a zanedbáním léčby se můžeme dopracovat i ke ztrátě dolních končetin – amputaci.
Na tepnách nás zajímá především to, jestli jsou dobře průchodné, aby zajistily dostatečný průtok krve. Když jejich stěna ztrácí pružnost a pevnost (degeneruje), průsvit se zužuje a průtok snižuje. Logickým důsledkem je nedokrevnost zásobovaných tkání.
Postihne-li tato nedokrevnost tkáně nohou, vzniká ischemická choroba dolních končetin (ICHDK). Její výskyt je alarmující – ve věku nad 75 let jí trpí až 20 % osob.
Klaudikace hlásí problém
Příčinou degenerativních změn v tepnách je ateroskleróza, kterou možná znáte pod lidovým názvem kornatění tepen. Ve stěně tepen se vytvářejí tuhé pláty, které zužují jejich průsvit a časem mohou vést i k jejich ucpání.
Nedostatečný průtok tepnami se nejvíce projeví při fyzické námaze. Nohy začnou po chvíli chůze svíravě bolet a nemocný se musí zastavit. Když bolest odezní, může jít dál, ale bolest ho po určité době opět zastaví. Tyto bolesti nazýváme klaudikace. Někteří pacienti je však nemají.
Kůže na nohou postižených ICHDK bývá bledá, tenká a suchá. Bez řádné léčby trpí okrajové části končetin nedostatečnou výživou a někdy odumírají.
Strašák ischemie – kde se bere?
Rozvoji ICHDK napomáhají:
- faktory neovlivnitelné – věk, pohlaví, rasa, předpoklady zděděné po předcích,
- faktory ovlivnitelné – kouření, diabetes, vysoký krevní tlak, obezita, nedostatek pohybu, vysoká hladina krevních tuků.
Diagnostika je jednoduchá: v první fázi lékař změří krevní tlak na paži a bérci a získané hodnoty porovná. Pokud nejsou stejné, doporučí zobrazovací vyšetření.
Léčba se vyplácí
Když máte ve špatném stavu tepny v nohách, jsou na tom mozek a srdeční sval pravděpodobně stejně. Jinými slovy jde opravdu o život. Měli byste:
- přestat kouřit,
- důkladně léčit diabetes a vysoký krevní tlak,
- snížit hladiny krevních tuků,
- předcházet tvorbě krevních sraženin,
- cvičit, nejlépe pod dohledem odborníka.
Možná to vypadá nelogicky, ale právě cvičení je nejúčinnější prostředek k tlumení příznaků nemoci.
Někdy se průtok tepnami sníží natolik, že je ohrožena končetina. Lze se pokusit průtok obnovit operačně nebo endovaskulárním výkonem – roztažením tepny zevnitř. Tyto zákroky však zatěžují pacienta výrazně více než úprava denního režimu a dodržování pravidel životosprávy.
(pez)
Zdroje:
www.hopkinsmedicine.org
VOJTÍŠKOVÁ, Jana – HERBER, Otto – SEIFERT, Bohumil. Současné možnosti diagnostiky a léčby ischemické choroby dolních končetin v ordinacích praktických lékařů. Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře, 2015, roč. 7, č. 1, s. 2–7. ISSN: 1803-7542.