Stesk po domově je stres vyvolaný vyjmutím jedince (dítěte i dospělého) z jeho normálního prostředí. Vždy zahrnuje kombinaci deprese a smutku s úzkostí, což pak vede k velmi pestrému obrazu, s nímž se v praxi můžeme setkat. V mírné formě je stres z odloučení pozitivní, protože nutí dítě k tomu, aby se naučilo pracovat s novými situacemi a podněty, navazovat další známosti či posilovat již existující vztahy (např. s rodiči). Ve vystupňovaných formách je ale stres z odloučení velmi bolestivou zkušeností, která může dítě výrazně poškodit.
Správné rozhodnutí
Co mohou rodiče udělat pro to, aby byl smutek jejich potomka při pobytu mimo domov co nejmenší?
- Je potřeba důkladně zvážit, zda je dítě na takovouto akci, zejména je-li delší, už dostatečně zralé.
- Domlouvejte tábor společně celá rodina, navíc dostatečně dlouho dopředu, aby si dítě mohlo rozmyslet vlastní přání a jasně říct, jestli jet chce, anebo ne.
- Pokud se vše uskuteční, zabalte mimo jiné potomkovi jako připomínku domova milovanou hračku a dejte mu jeho oblíbené oblečení.
Kontakt s rodiči, tedy používání mobilních telefonů, je věc velice ošemetná – některé tábory mobily navíc dětem výslovně zakazují. Vždy je však možné a vhodné napsat dopis a dát potomkovi s sebou nadepsané obálky, aby i on mohl rodičům psát. Většina táborů pak mívá vyhrazený návštěvní den, na který je rozhodně dobré si udělat čas a přijet.
Hlavně se nenudit
Dítěti by s překonáváním stesku po domově měli pomáhat hlavně táboroví vedoucí, a to především vhodnou organizací aktivit. Samo dítě by se pak mělo snažit najít si každý den nějakou zábavnou činnost, povídat si s kamarády, ale i s přítomnými dospělými nebo třeba psát pravidelně deník.
Usnadněte situaci
Dobře zvolený homeopatický lék, který odpovídá aktuálnímu rozpoložení dítěte, mu umožní spolu s vhodným přístupem tuto krizovou situaci zpracovat a získat na celou věc jiný náhled. V nejakutnějším stavu se zvolený přípravek může několikrát zopakovat i v intervalu 30 minut. Jinak většinou postačuje první den podat 5× denně 5 granulí, druhý den 3× denně 5 granulí a pak případně pár dní brát příslušný lék 1× denně. A jaké preparáty konkrétně pomáhají?
Ignatia amara 15CH – je to snad nejdůležitější lék při odloučení a stesku po domově. V hloubi duše se u dětí může skrývat pocit zklamání a poranění. To projevují emocionálně od tichého smutku s neustálým vzdycháním až po neklid s výbuchy vzteku. Tyto stavy někdy vyústí i do obrazu „hysterie“, tedy dramatických změn nálad, které může doprovázet omdlévání. Nálada u takto smutných dětí je velmi proměnlivá, doslova z minuty na minutu. V tělesné rovině si mohou stěžovat na bolesti hlavy. Pokusy o utěšování a mazlení jejich stav a náladu jen zhorší, naopak potřebují rozptýlení, zaměstnání a nějakou zajímavou činnost, při které na své problémy a stesky rychle zapomenou.
Pulsatilla nigricans 15CH – preparát vhodný hlavně pro děti, které jsou velmi emocionální, ale se sklony k sebelítosti a plačtivosti. Jejich hlavním pocitem je opuštěnost, proto pláč velmi rychle zlepší mírný přístup vedoucího, tělesný kontakt, zájem a projevené sympatie. V řadě činností mohou být tyto děti nerozhodné a budou se dožadovat pomoci a ujištění.
Capsicum annum 15CH – je lékem pro malé táborníky, u nichž je stesk po domově doprovázen nespavostí a červenými tvářemi, přitom na dotek budou i tyto červené tváře chladné. Neustále se budou dožadovat toho, že chtějí domů. Mohou mít problémy se soustředěním, které jim budou bránit v jakémkoliv učení.
Belladonna 15CH – vhodný přípravek pro jedince s intenzivními výkyvy nálad, které se mohou projevovat třeba jako pokusy o útěk, neklid až divokost a nepříčetnost. V noci mohou tyto děti děsit noční můry.
Gelsemium sempervirens 15CH – hodí se pro děti trpící trémou a strachem, jestli pobyt na táboře zvládnou. Na tělesné rovině se tento strach projeví častou potřebou močit či průjmem.
Phosphoricum acidum 15CH – preparát je určen jedincům, které jsou kvůli stesku po rodičích a domově naprosto zlomení a apatičtí. Na první pohled by se dalo říct, že jsou v depresi. V duši mají hluboký smutek, který vede k naprosté rezignaci a zamlklosti. Častým doprovodným příznakem je nechutenství a odmítání jídla.
S citlivým přístupem a dobře vybraným homeopatickým lékem stráví většina dětí pobyt na táboře a odloučení od rodičů velmi dobře a na prázdniny bude mít hezké vzpomínky. Pokud se ale přes veškerou snahu situaci zlepšit nepodaří, dítě bude uplakané, apatické, bez zájmu a energie, pak je vždy lepší vzít jej bez výčitek z tábora domů.