Cholesterol – dobrý sluha, zlý pán
Cholesterol je pro lidský organismus nepostradatelný, protože plní řadu důležitých funkcí – ale jen ve správném množství. Při jeho dlouhodobě zvýšené hladině v krvi s sebou naopak nese řadu zdravotních rizik, především onemocnění srdce, která u nás každoročně způsobují více než 50 % všech úmrtí.
Vzhledem k tomu, že cholesterol je tukové povahy, a je tedy ve vodě nerozpustný, je k jeho přesunu krevním řečištěm potřeba speciálních přenašečů – lipoproteinů. Důležité jsou především dvě jejich formy, a to lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL cholesterol) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL cholesterol).
LDL cholesterol označovaný též jako zlý je přenášen z jater k buňkám, kde je využíván. Při jeho nadbytku se však ukládá v cévních stěnách a způsobuje jejich zúžení či úplný uzávěr. Pokud jsou takto postiženy cévy zásobující srdeční sval, bývá výsledkem právě zmiňovaný infarkt. Naopak HDL cholesterol zbavuje tělo nadbytečného cholesterolu, a má tak na cévy ochranný vliv.
Zajímejte se o hodnotu svého cholesterolu
Jestli svou hodnotu cholesterolu neznáte, měli byste to co nejdříve napravit, protože jen tak je možné poznat svou míru rizika vzniku srdečně-cévních chorob. Přitom nestačí znát jen hodnotu celkového cholesterolu, ale také hodnoty LDL a HDL cholesterolů.
Celkový cholesterol by neměl přesáhnout 5 mmol/l. Ideální hodnota HDL cholesterolu by měla být vyšší než 1,2 mmol/l u žen a než 1,0 mmol/l u mužů. Hodnota LDL cholesterolu by neměla přesáhnout 3 mmol/l, respektive 1 mmol/l u pacientů po prodělaném infarktu či mrtvici.
Uvádí se, že snížení LDL cholesterolu o 1 mmol/l oproti výchozí hodnotě vede k poklesu rizika srdečních příhod až o 23 %.
Vysoký cholesterol nebolí, ale může zabíjet
Vysoký cholesterol nezpůsobuje dotyčnému dlouhou dobu žádné potíže. Prvním varovným signálem jsou často až závažné komplikace v podobě bolestí na hrudi, a to už bývá obvykle na řešení pozdě. Proto je důležité zaměřit se na prevenci. Primárním cílem léčby by měl být jednoznačně LDL cholesterol, protože právě ten je zodpovědný za předčasný uzávěr cév. Pacient by měl znát hodnotu svého cholesterolu, měl by dodržovat nastavenou léčbu a také by měl mít pod kontrolou přidružená onemocnění.
Žijeme v době, kdy se někteří pacienti natolik bojí nákazy onemocněním covid-19, že raději k lékaři nechodí a své zdraví významně zanedbávají. Stávají se dokonce případy, že ze strachu z nákazy si lidé nezavolají pomoc ani v případě akutních obtíží souvisejících s možným infarktem. Takové podcenění stavu může vést k rozvoji dalších komplikací v podobě srdečního selhání, nebo dokonce skončit fatálně.
Nejlepším způsobem, jak infarktu předcházet, je minimalizovat ovlivnitelné rizikové faktory, především skoncovat s kouřením, vynechat nevhodnou stravu a redukovat svou tělesnou hmotnost. Nezanedbávejte své zdraví, choďte na pravidelné kontroly k lékaři a zajímejte se o svůj cholesterol.
(mraf)
Zdroje:
https://www.cisweb.cz/blog/nepodcenujme-v-dobe-covidove-potrebu-snizovani-ldl-c
https://www.tribune.cz/clanek/46175-lecba-dyslipidemie-v-dobe-covid
https://www.tribune.cz/clanek/44944-zdolejme-severni-stenu-akutniho-koronarniho-syndromu