Proč nastává zpomalení
Omezení pohybu řasinek způsobuje hromadění hlenu a jeho zahuštění. V takových podmínkách se pak snadněji množí nebezpečné mikroorganismy, které mohou vyvolat infekci a zánět. Za zpomaleným kmitáním řasinek mohou stát toxiny produkované některými mikroby, cigaretový kouř, ale také zánětlivé molekuly, které naše tělo ve snaze ubránit se přítomné infekci produkuje. Vzácněji je příčinou narušené funkce řasinek jiné onemocnění.
Ospalé buňky
Kartagenerův syndrom neboli syndrom nepohyblivých řasinek představuje vzácnou vrozenou chorobu, kterou charakterizuje chybění bílkoviny nezbytné pro pohyb řasinek a bičíků. Špatná funkce buněk, jejichž součástí řasinky nebo bičíky jsou, pak vede k následujícím zdravotním problémům:
- opakovaným zánětům dýchacích cest (sinusitidám, zápalům plic, zánětům středního ucha),
- snížené plodnosti mužů (v důsledku nepohyblivých spermií) a žen (u kterých představuje problém omezený transport vajíčka vejcovody směrem do dělohy).
Potíže při cystické fibróze, když je hlenů hodně
Při tomto onemocnění se na sliznici dýchacích cest hromadí příliš hustý a vazký hlen, který znemožňuje dostatečný pohyb řasinek a brání jejich čisticí funkci. Následkem jsou rovněž časté a vleklé záněty dýchacích cest. Neustále ucpaný nos, rýma. Nadměrně hustý hlen však způsobuje problémy i v jiných orgánech, například slinivce břišní a pohlavní soustavě.
Řasinkovému epitelu neprospívá vysoušení. Aby mohl správně plnit svou čisticí funkci, a být tak v té nelepší kondici, je vhodné ho pravidelně zvlhčovat, například šetrným proplachováním nosu. Tomuto procesu se říká nosní hygiena. Provádíme ji izotonickými solnými roztoky, například tím s termální vodou se sírou, jež má na nosní sliznici blahodární vliv. Kromě údržby řasinek je proplachování nosu solným roztokem vhodné také při alergiích, kdy se odplavují alergeny. Podráždění a alergická reakce můžou být pak mírnější.
Zdroj:
http://www.nosni-hygiena.cz/funkce-nosu
http://care.american-rhinologic.org/nasal_physiology
http://pfyziollfup.upol.cz/castwiki2/?p=1235
http://www.healthline.com/health/kartagener-syndrome