Zbraň proti kyslíkovým radikálům
Selen patří mezi prvky s antioxidačními vlastnostmi. To znamená, že hraje roli v chemických reakcích, které zabraňují volným radikálům v poškozování buněk a jejich DNA. Volné radikály jsou nestabilní molekuly z prostředí nebo mohou vznikat jako meziprodukty lidského metabolismu. Antioxidanty, tedy látky proti nim bojující, tak člověka chrání před onemocněním srdce, onkologickými chorobami i před ztrátou zraku. Jejich role se stejně tak uplatňuje v prevenci bolesti zad či onemocnění periferních nervů.
Co tělu pomáhá
V našem organismu existuje přirozený systém antioxidantů. Rovnováha mezi nimi a volnými radikály rozhoduje o míře poškození těla. Abychom boj proti kyslíkovým radikálům podpořili, je třeba změnit životní styl. Vzniku mnoha onemocnění brání antioxidanty jako:
- selen,
- vitamin C,
- vitamin E,
- kyselina alfa-lipoová.
Selen má sílu
Množství selenu v organismu klesá s nárůstem roků. Pokud je ho v těle dostatek, zpomaluje se proces stárnutí, nástup kognitivních poruch a rozvoj demence. Nízké hladiny selenu byly pozorovány u pacientů s depresí, slabým imunitním systémem, onemocněním štítné žlázy a u neplodných mužů. Spolu s ostatním vitaminy a minerály může tento prvek také předcházet bolestem zad a zpomalovat poškození nervů, například u pacientů s cukrovkou. Selen tedy mimo jiné pomáhá proti:
- rozvoji onkologických onemocnění,
- chorobám srdce a cév,
- revmatoidní artritidě,
- cukrovce a jejím komplikacím,
- onemocněním štítné žlázy.
Kde ho najdeme?
Selen patří mezi prvky běžně se vyskytující v půdě, ale ne všude. V některých oblastech světa je zemina spíše s nízkým obsahem selenu. Mezi tyto země patří i Česká republika a Slovensko. Z půdy je tento prvek využíván rostlinami, které jsou pak zdrojem selenu pro zvířecí a lidský organismus. Mezi potraviny s vysokým obsahem selenu patří:
- ořechy,
- vnitřnosti,
- ryby a mořské plody,
- mořské řasy.
(cean)
Zdroj:
https://www.livescience.com/43566-selenium-supplements-facts.html