Co se děje, když spíme?
Habr ve snu slézati: toužiti po vědomostech. Maják viděti jasně svítící: přijde pomoc. Takové a samozřejmě stovky dalších snů a jejich výkladů lze najít ve snářích. Co všechno se ale kromě snění v těle během spánku odehrává?
V průběhu noci se pravidelně střídají dvě fáze spánku. V tzv. fázi REM se nám zdají sny, kdežto ve fázi NREM se snění objevuje spíše výjimečně.
Tři úrovně snění
Snění bývá někdy popisováno jako dům o třech podlažích.
- V přízemí bychom našli výše popsané fyziologické změny, které se v našem těle odehrávají.
- V prvním patře jsou vizuální představy, zvuky a někdy i vůně a různé pachy a všechny další psychické zážitky, které v noci prožíváme. Tyto vjemy vyjadřují naše emoce a náš psychický stav.
- O podlaží výše (dejme tomu na půdě) se skrývají některé zkušenosti, které nedokážeme vysvětlit a které lidé spojují s jiným stavem vědomí, k němuž nemáme přístup. V této sféře můžeme ve spánku prožít zážitky plné spirituality a kreativity nebo se setkat s mimosmyslovým vnímáním.
Ve spánku se prolínají všechny tři hladiny – fyzické změny našeho těla, psychický odraz toho, jak se cítíme, a konečně toto třetí, nepřístupné podlaží, do kterého můžeme obvykle vstoupit, jen když sníme.
Mohu během spánku udělat to, co se mi zdá?
Všechny velké svaly v našem těle jsou uvolněné, takže nehrozí nebezpečí, že bychom se v průběhu spánku zvedli a začali jednat, jak nám velí sny. Nicméně drobné svaly v okolí úst, naše prsty i naše oči se jemně pohybují a doprovázejí vzrušení centrálního nervového systému, které je největší právě u REM spánku.
Sex ve spánku
Ve spánku a ve snech se objevuje i sexuální vzrušení – sexualita je nedílnou součástí lidské bytosti. Proto je normální, že naše sny mají často sexuální podtext nebo se týkají našich sexuálních fantazií. Proto se u mužů v průběhu noci často objevuje erekce a u žen zase mírné zvlhčení poševní sliznice. Jde ale pouze o jeden z aspektů toho, co se s naším tělem děje.
Společně se střídáním spánkových fází REM a NREM se během spánku objevují i fyziologické změny, mění se náš tep i frekvence a hloubka našeho dechu. Tělesná teplota mírně kolísá, mění se i aktivita našeho mozku, kterou je možné zaznamenávat pomocí EKG.
(hak)
Zdroj: health.discovery.com