Co se děje v lidském těle při akromegalii
Akromegalie. Hormonální porucha, při které se v dospělosti vlivem nadměrné tvorby a uvolňování růstového hormonu zvětšují akrální neboli koncové části těla. Ještě před samotným odhalením nemoci už se v těle odehrává spousta změn.
Nemoc z přebytku
Akromegalie je hormonální onemocnění způsobené nadměrnou tvorbou a uvolňováním růstového hormonu neboli somatotropinu do krevního oběhu. Za jeho nadbytek může nejčastěji nádor podvěsku mozkového, hypofýzy, která je zodpovědná za produkci většiny zásadních hormonů těla. Hypofýza tak buď přímo, nebo prostřednictvím dalších žláz s vnitřní sekrecí ovlivňuje prakticky celé lidské tělo. Pro projevení akromegalie je třeba, aby byly splněny dvě základní podmínky:
- nadprodukce růstového hormonu,
- dospělý věk po uzavření růstových štěrbin (růstových chrupavek).
Pokud jsou tyto dvě podmínky splněny, dochází k působení růstového hormonu na buňky, které na něj ještě reagují a tím dochází k jejich zvětšení. Orgány, které jsou většinou akromegalií postiženy, jsou zejména koncové části těla a z vnitřních orgánů pak zejména játra.
Akromegalie není jen nadměrný růst
Onemocnění akromegalií ale neznamená pouze nadměrný růst koncových částí těla. Protože se v účinku růstového hormon uplatňují i inzulinové receptory, může být jedním z vedlejších příznaků akromegalie i zvýšená hladina krevního cukru, popřípadě i cukrovka. Ta s sebou nese všechna obvyklá rizika, jako například poruchy zraku, nervů a drobných cév.
Klouby v ohrožení
Dalším procesem, který se v těle při akromegalii děje, je postupný vznik artrózy velkých kloubů. Ta je způsobena hlavně nadměrným zatížením kloubů velkým váhovým příbytkem. Dochází tak k zatěžování kloubu a tření kloubních chrupavek o sebe, což způsobuje jejich opotřebování a postupnou destrukci. Artróza se pak kromě omezení pohyblivosti kloubů projevuje i kloubní bolestí.
Procesy, které probíhají při akromegalii v lidském těle, jsou tedy velmi komplexní a zahrnují celou škálu orgánů. Proto se někdy může akromegalie maskovat za jiná onemocnění a být odhalena až po vyčerpání jiných možností diagnózy.
(kam)
Zdroj: www.acromegaly.org