Co přibalit proti chřipce
Doba dovolených ještě zdaleka nekončí a chřipkové období nás na různých částech zeměkoule může potkat kdykoliv. A to nejen v souvislosti s chřipkou způsobenou virem chřipky nebo virem ptačí chřipky. Letní nebo střevní chřipka nás také může nepříjemně potrápit, i když ji způsobují jiné choroboplodné zárodky než chřipkový virus.
Léky proti bolesti a telotě...
Některé položky z naší cestovní lékárničky (jistě s sebou něco takového vozíte, dámy v kabelkách téměř stoprocentně) nám v případě přepadení chřipkovými agresory mohou dobře posloužit. Jedná se v první řadě o léky proti bolesti a teplotě, neboť k hlavním projevům chřipky patří horečka a bolesti celého těla.
#IMG#Pozor s užíváním těchto léků u střevní chřipky, kdy je hlavní obtíží bolest břicha a průjem. Pokud jsou obtíže silné nebo narůstají či nás jinak znepokojují, je třeba před užitím léků proti bolesti navštívit lékaře. V takovém případě je totiž vhodné vyloučit náhlou příhodu břišní (například zánět slepého střeva), kterou by tyto léky zamaskovaly a mohlo by se pak opozdit její rozpoznání a včasná léčba.
Rehydratační roztok...
Dalším pomocníkem může být tzv. rehydratační roztok. Uplatníme ho při jakémkoliv druhu chřipky, ať už se potíme při horečce, nebo máme silný průjem. Směs na přípravu rehydratačního roztoku se prodává v lékárně a obsahuje koktejl iontů, které tělo při infekci ztrácí. Stačí ji jen rozpustit ve vodě a vypít. Doplňování tekutin a iontů je důležité zejména u malých dětí, kde i menší ztráta tekutin může zapříčinit vážné ohrožení zdraví.
Vitamin C...
K přípravkům nápomocným proti chřipce patří i vitamin C. Ve formě tablet ho můžeme přibalit s sebou nebo ho konzumovat v potravě. Vitamin C napomáhá hojení, a pokud je podáván v čerstvém ovoci a zelenině, doplňujeme tak zároveň i tekutiny a další důležité látky. Horko či var však vitamin C znehodnocují.
Další doporučené léky...
Pokud nás přepadne kašel či rýma, pomohou i kapky proti kašli a kapky do nosu. Při střevní chřipce oceníme živočišné uhlí, které je zároveň obecným dezinfekčním prostředkem střevní sliznice, takže se dá použít kdykoliv, když zkonzumujeme něco podezřelého. Někdy pomohou léky na stavění průjmu. Opět však platí, že je-li průjem silný, provázený vysokou horečkou, krvavý či provázený silnými bolestmi břicha, je vhodné nejprve navštívit lékaře.
Antivirotika...
Chystáte-li se do oblastí, kde je vyšší riziko infekce ptačí chřipkou (jihovýchodní Asie, Indonésie; aktuální informace jsou dostupné na stránkách WHO), zvažte přibalení léků působících přímo proti viru chřipky. Tyto léky nejsou volně prodejné, musíte si je nechat předepsat u lékaře a důkladně se předem seznámit s jejich dávkováním.
(pat)