Chronické srdeční selhání se navenek projevuje relativně nespecificky, tedy netypicky pro danou diagnózu – pacient je dušný (někdy i v klidu), unavený, buší mu často srdce, má zvýšený krevní tlak a otoky končetin. Léčba chronického srdečního selhání zaznamenala v posledních letech velké pokroky. Je komplexní, tedy nejde jen o léky, důležité je při ní i dosažení optimální tělesné hmotnosti, omezení příjmu soli, případně tekutin, a především zanechání kouření a omezení alkoholu. U stabilizovaných pacientů je nezbytná i přiměřená fyzická zátěž. Se srdečním selháním je nutné řešit i další onemocnění a faktory, které by ho mohly zhoršit. Stručně si popíšeme základní léčiva používaná v léčbě srdečního selhání a představíme novinku, která jejich seznam brzo rozšíří.
ACE inhibitory
Základním léčivem chronického srdečního selhání jsou v současnosti léčiva s dlouhým názvem, místo něhož se běžně používá zkratka ACE inhibitory, poznáte je podle koncovky -pril. Mají řadu prospěšných účinků, mimo jiné chrání ledviny, snižují tlak nebo brání změnám na srdeční svalovině. Bývají dobře snášeny, ale mohou paradoxně zhoršit funkci ledvin nebo způsobovat suchý dráždivý kašel. Jejich účinek je snížen při současném užívání léků proti bolesti typu ibuprofenu.
Sartany
Sartany účinkují podobným způsobem jako ACE inhibitory a nasazují se zpravidla místo nich při vzájemném ovlivňování s jinými léky nebo nežádoucích účincích.
Beta-blokátory
Beta-blokátory velmi pozitivně ovlivňují úmrtnost i po srdečním infarktu, nicméně se nesmějí užívat při astmatu, CHOPN, nízkém tlaku a pomalém tepu, ischemické chorobě dolních končetin a u nestabilizovaných pacientů na inzulinu. Rovněž se nedoporučuje většinu léčiv této skupiny náhle vysazovat, protože by mohlo dojít k bušení srdce až k akutní srdeční příhodě. Poznáte je podle koncovky -lol.
Diuretika
U pacientů se srdečním selháním dochází k zadržování tekutin vedoucímu k městnání na plicích či v končetinách. Odvodnění diuretiky musí být přiměřeně kontrolováno, aby nedošlo k „rozhození“ vnitřní rovnováhy organismu.
Blokátory aldosteronu
Tělu vlastní steroidní hormon aldosteron vede mimo jiné ke změnám na srdeční svalovině a zadržování tekutin. Léky této skupiny mohou vést k poruchám menstruace, bolesti prsů a růstu prsů u mužů.
Digoxin
Tato látka, původně vyráběná z náprstníku (Digitalis purpurea), není u srdečního selhání lékem volby, ale zlepšuje jeho příznaky. Při jejím výběru je třeba myslet na četné vzájemné ovlivňování digoxinu s jinými léky.
Glifloziny
V případě gliflozinů šlo původně o léky proti cukrovce, které zvyšují vylučování krevního cukru do moči. První velká klinická studie však ukázala také jejich účinek na snížení srdečních příhod, zejména hospitalizací a úmrtí při srdečním selhání. Zdá se, že glifloziny také snižují hmotnost a tlak. Zjištění klinických studií potvrdila i analýza dat z klinické praxe. Jejich nežádoucím účinkem jsou častější močové a gynekologické infekce a riziko atypického obrazu tzv. diabetické ketoacidózy. Na druhou stranu riziko hypoglykémie je při jejich užívání velmi nízké. Nedávno byla publikována data ze studie hodnotící přímo vliv těchto léčiv na srdeční selhání bez ohledu na přítomnost cukrovky, výsledky ukázaly jednoznačný prospěch léčby pro tyto pacienty. Dá se tedy očekávat, že glifloziny nebudou používány jen pro léčbu cukrovky, ale také srdečního selhání.
(mir)
Zdroje:
Pudil R. Farmakoterapie chronického srdečního selhání. Interní Med 2010; 12 (3): 126–130. Dostupné na https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2010/03/03.pdf.
Špinar J., Vítovec J., Špinarová L. SGLT2 (glifloziny) – antidiabetika, antihypertenziva nebo léky na srdeční selhání? Kardiol Rev Int Med 2017; 19 (3): 195–200. Dostupné na https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2017-3/sglt2-glifloziny-antidiabetika-antihypertenziva-nebo-leky-na-srdecni-selhani-61767/download?hl=cs.