Novým koronavirem se lze infikovat nejen vzdušnými kapénkami, ale také jejich přenosem na sliznice (zejména pak obličeje) z povrchů, které jimi byly kontaminovány. Tímto způsobem je možné se z některých povrchů nakazit i několika dnů po jejich kontaminaci. Cílem mytí a dezinfekce je narušit virový obal a tak vir inaktivovat. Doporučuje se nejprve provést mytí povrchů a až poté jejich dezinfekci.
Bez hygieny rukou se neobejdete
Alfou a omegou domácích opatření je správná hygiena rukou, kterými se všech potencionálně kontaminovaných povrchů dotýkáme. Mytí rukou provádějte správným postupem, dezinfekční prostředek není při hygieně rukou nezbytností. „Základní je dezinfekce rukou, když přijdu domů. Nemám-li dezinfekční prostředek, tak mytí teplou vodou a mýdlem. Pokud jsou dodržována základní opatření doporučená v nouzovém opatření, žádná speciální dezinfekce není třeba,“ prohlásila MUDr. Jágrová.
Na co je třeba se při dezinfikování zaměřit?
Zvýšenou pozornost úklidu domácnosti a dezinfikování je podle MUDr. Jágrové dobré věnovat nejen v případě, že sdílíte domácnost s člověkem s příznaky koronavirového onemocnění nebo podezřením na něj. Osobám s příznaky onemocnění však musí s úklidem a dezinfekcí pomoci ten, kdo o ně pečuje. Neměl by při tom zapomenout na použití rukavic a ochranu obličeje.
Pravidelně každý den je třeba otírat a dezinfikovat všechny povrchy, kterých se často dotýkáme – kliky, vypínače, prkénko na WC, splachovadlo, klávesnici počítače apod., přičemž podle MUDr. Jágrové platí, že čím menší je frekventovaná plocha, tím je nutnost jejího dezinfikování vyšší.
Jaké prostředky k dezinfekci použít, když těch vyloženě dezinfekčních je v současnosti dostupných pomálu? Pokud nejste nemocnice, obejdete se i bez nich. „Lze použít čisticí prostředek a dostatečně teplou vodu, na odmaštění ocet. Ostatní postupy doporučované na internetu (alpa, destilát a jejich různé kombinace s přírodními látkami) nemají na koronavirus ověřenou účinnost,“ upřesnila MUDr. Jágrová.
Pravidelně dezinfikujte svůj mobilní telefon!
Jedním z předmětů, jehož pravidelné dezinfikování by mělo být nejen v těchto dnech samozřejmostí, je mobilní telefon – opakovaně během dne na něj saháme špinavýma rukama. Jak často by se měla jeho dezinfekce provádět? „Měl by se otřít vždy, když ho používáme po výstupu z MHD, kdy nemáme umyté ruce, na pracovišti, pokud ho položíme mimo pracovní stůl, po odchodu z pracoviště, když ho někomu půjčíme,“ konkretizovala doporučení MUDr. Jágrová.
Co k jeho dezinfekci použít? Skvěle se k ní hodí například jednorázové utěrky namočené v alkoholovém roztoku určené k čištění brýlí či fotoaparátu. Při dezinfekci nezapomeňte ani na kryt mobilu.
(pok)
Zdroje:
Odpovědi od MUDr. Zdeňky Jágrové, ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy, zaslané e-mailem.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/cleaning-disinfection.html
https://www.gov.uk/government/publications/covid-19-decontamination-in-non-healthcare-settings/covid-19-decontamination-in-non-healthcare-settings
https://patient.info/news-and-features/covid-19-do-you-need-to-disinfect-your-home