Za svůj život jste již jistě absolvovali mnoho krevních odběrů. Při preventivních prohlídkách u praktického lékaře, při plošném screeningu pro určité onemocnění, ale i při návštěvě specialisty. Kromě stanovení vašeho zdravotního rizika pomáhá lékaři váš krevní odběr určit diagnózu a poté sledovat, zda léčba zabírá tak, jak se očekává. Na odběr krve vás může poslat jakýkoliv lékař, odhaduje se, že až 70 procent lékařských rozhodnutí se opírá právě o vyšetření krve.
O svém zdravotním stavu se ale můžete informovat i sami, přímo, bez nutnosti navštívit předem lékaře. Vybrat si můžete některé z odběrových míst po celé České republice a zajít tam bez žádanky, jako samoplátce. K dispozici máte například širokou síť AeskuLabu.
Co lze z krve vyčíst? Zjednodušeně řečeno vlastnosti a složení vaší krve. V laboratoři stanoví hladinu jednotlivých látek ve vaší krvi a tu porovnají s rozmezím normálních hladin zdravé populace. Při vyhodnocení je třeba se řídit i věkem pacienta, například normální hladiny látek u dětí a dospělých se mnohdy výrazně liší.
Jak se zorientovat ve vyšetřeních krve?
Je jich obrovské množství. V některých případech lze provést pouze jedno vyšetření krve (např. hladiny krevního cukru při podezření na cukrovku) a diagnóza je více méně jasná, u jiných onemocnění (např. nádorových) to tak jednoduché není a vyšetření krve spíše pomáhá nasměrovat k dalším nezbytným vyšetřením.
Jaká vyšetření krve a jejich skupin lze v tomto ohledu považovat za základní?
- Krevní obraz – pojem krevní obraz je někdy mylně zaměňován za jakékoliv vyšetření krve. Stanovení krevního obrazu slouží ke stanovení diagnózy a monitorování nemocí, v nichž hraje nějakou roli krev, např. chudokrevnosti, onemocnění srdce, infekcí nebo nádorových onemocnění. Sledují se pomocí něho hladiny důležitých složek krve, počet bílých a červených krvinek a krevních destiček doplněný o hladinu krevního barviva (hemoglobinu) a poměr mezi objemem červených krvinek a plné krve (hematokrit). Často se provádí rutinně, protože pomocí něho lze zjistit, že něco s vaším zdravotním stavem není v pořádku dříve, než se to skutečně projeví v podobě prvních příznaků.
- Krevní cukr – hladina krevního cukru se zjišťuje proto, aby se potvrdilo či vyvrátilo, zda dotyčný trpí cukrovkou. Pokud se jedná o cukrovkáře, pak je pomocí tohoto vyšetření v kombinaci s vyšetřením tzv. glykovaného hemoglobinu sledován vývoj onemocnění a úspěch jeho léčby. Cukrovkáři si hladinu cukru obvykle měří také sami několikrát denně pomocí glukometru. Vyšetření se provádí preventivně, při příznacích vysoké či nízké hladiny krevního cukru a v těhotenství pro zachycení tzv. těhotenské cukrovky.
- Lipidový profil – lipidový profil slouží ke stanovení rizika onemocnění srdce a cév, např. infarktu nebo cévní mozkové příhody. Zahrnuje vyšetření hladin celkového, HDL a LDL cholesterolu a tzv. triglyceridů.
- Jaterní profil – v rámci tzv. jaterního profilu jsou obvykle vyšetřované hladiny sedmi látek – enzymů ALT, AST, ALP, GGT, bilirubinu, albuminu a celkové bílkoviny, pomocí nichž je možné odhalit některá onemocnění nebo poškození jater.
- Thyroidní panel – skupina vyšetření štítné žlázy známá jako thyroidní panel je využívána ke stanovení diagnózy a léčby onemocnění štítné žlázy. Pomáhá také určit, zda je funkce štítné žlázy zvýšená či snížená oproti normální úrovni. Vyšetření se provádějí preventivně (např. při neúspěšné snaze o otěhotnění) i při některých příznacích možných poruch štítné žlázy.
- C-reaktivní protein – hladina C-reaktivního proteinu je vyšetřována obvykle před a po operaci, protože pomocí tohoto vyšetření lze prokázat přítomnost zánětu v organismu. Vyšetření bývá také prováděno při podezření na některé ze zánětlivých onemocnění.
Zorientovat se ve vyšetřeních krve není jednoduché, pokud se ale svému lékaři svěříte se svými obtížemi či podezřeními, nebo se dostavíte na odběrové místo s určitým záměrem, určitě se najde vyšetření, které vaše obavy dokáže rozehnat.
(pok)
Zdroje:
http://www.aeskulab.cz/o-nas/poskytovane-sluzby
https://www.labtestsonline.cz/o-laboratornim-vysetreni/
https://www.healthline.com/health/blood-tests#procedure
https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/vysetrovaci-metody/vysetreni-krve-1.html