Důležitá zkratka PSA, krev a onkologická onemocnění
Muži, a zvlášť ti nad 50 let, by se měli seznámit s vyšetřením PSA. Tato zkratka označuje prostatický specifický antigen, jedná se o tzv. onkologický marker (nádorový ukazatel).
- Hodnoty PSA v krvi jsou důležitým ukazatelem stavu prostaty.
- PSA je vytvářen prostatou a v případě onemocnění prostaty jeho množství v krvi stoupá.
- Zvýšená hladina PSA může být známkou rakoviny prostaty, nezhoubného zvětšení prostaty či zánětu tohoto orgánu.
- K vyšetření PSA stačí absolvovat odběr krve ze žíly.
Vyšetření prostatického specifického antigenu by měli pravidelně podstupovat všichni muži nad 50 let věku. V případě, že se někdo z rodiny v minulosti potýkal s nádorovým onemocněním prostaty, měli by muži absolvovat vyšetření PSA již od 40 let věku.
Laboratoře dokážou zhodnotit i další nádorové ukazatele kromě PSA. Jejich škála je, stejně jako počet nádorových onemocnění, velmi široká. Neexistuje proto univerzální nádorový ukazatel – lékaři využívají markery cílené například na rakovinu zažívacího traktu, ženských pohlavních orgánů, rakovinu prsu a dalších orgánů.
- Nádorové ukazatele nachází své využití při stanovení diagnózy nebo stádia nemoci, vyloučení jiných než nádorových onemocnění i při stanovení prognózy.
- Pacienti se s vyšetřením krve na onkologické markery mohou setkat i v průběhu léčby nebo v situacích, kdy lékař rozhoduje o frekvenci kontrol a dalších vyšetřeních.
Odběr krve odhalí nesnášenlivost konkrétních potravin
Potravinová intolerance, tedy nesnášenlivost některých potravin, je v současné době častým jevem. Odborné odhady uvádějí, že nějakou formou intolerance trpí desítky procent populace.
- Vyšetření krve pomáhá určit, jaké potraviny organismus „odmítá“.
- Díky tomu je možné cíleně upravit jídelníček, ulevit organismu od příznaků intolerance a zlepšit svůj zdravotní stav.
Problémy může způsobovat mléko i pečivo
Nesnášenlivost laktózy, tedy mléčného cukru, patří mezi nejčastější potravinové intolerance. Jedinci s těmito problémy mají sníženou schopnost strávit laktózu, která je obsažena v mléce a mléčných výrobcích. Nesnášenlivost se projevuje zažívacími problémy, například křečemi nebo průjmem, které se dostavují obvykle 30 minut až dvě hodiny po požití laktózy.
- Při podezření na nesnášenlivost laktózy se provádějí různá laboratorní vyšetření – například laktózový toleranční test nebo genetické vyšetření (konkrétně LCT genu).
Zažívací potíže po požití pšeničného pečiva mohou svědčit o nesnášenlivosti lepku. Více o této nesnášenlivosti zjistíte ZDE. Při stanovení přesné příčiny problémů se i v tomto případě využívá laboratorní vyšetření krve – hodnotí se hladina různých protilátek. V rámci diagnostiky se využívají ale i další vyšetření zažívacího ústrojí.
(pak)
Zdroje:
https://www.fnkv.cz/lab/lp_uld/HVEZDAUACK.htm
https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/UROL_Proc je dulezite vysetreni PSA.pdf
http://www.ftn.cz/k-cemu-je-dobre-vysetreni-potravinove-intolerance-906/
http://www.ftn.cz/jak-vysetreni-probiha-907/
https://www.mou.cz/vyuziti-nadorovych-markeru-v-klinicke-praxi-doporuceni-odbornych-spolecnosti/f1497
https://www.labtestsonline.cz/laktozova-intolerance.html