Co je to zraková ostrost?
Zrakovou ostrostí rozumíme schopnost našich očí rozlišit tvary a detaily předmětů, které vidíme. Závisí jak na citlivosti nervů, které vedou signály do mozku, tak na schopnosti mozku dané signály přečíst. Pro zrakovou ostrost je také důležité, aby se světelný paprsek správně šířil tekutinou, která vyplňuje dutinu oka, a dopadal přesně na sítnici tvořenou speciálními buňkami, které převádí světlo na elektrické impulzy.
Co vás čeká?
Existuje několik typů testů, které se od sebe zpravidla liší jen drobnými detaily v jejich provedení. Základním principem všech je zjišťování maximální vzdálenosti, ze které pacient ještě ostře přečte písmena či symboly v černé barvě na bílém pozadí. Zrakovou ostrost si tedy můžete otestovat sami několika jednoduchými testy, jedná se o:
- Amslerovu mřížku,
- vyšetření zrakové ostrosti na dálku,
- vyšetření zrakové ostrosti na blízko.
Amslerova mřížka
V případě Amslerovy mřížky se jedná se o jednoduchý test, ke kterému se využívá pouze bílý papír s černou čtvercovou mřížkou, která má uprostřed černý bod. Samotné testování probíhá tak, že si pacient zakryje jedno oko a druhým se dívá na černý bod. Vzdálenost mezi okem a mřížkou je pak stejná jako při obyčejném čtení. Pacient si všímá případných změn ve tvaru či prostorovém rozložení mřížky. Kromě vyšetření zrakové ostrosti tento test slouží především ke zjišťování poruch sítnice. Správná funkce středu sítnice je totiž nezbytná pro ostré vidění. Pokud je střed sítnice poškozen, ostrost vidění je nižší. Takto postižení lidé potom během testu vidí mřížku okolo černého bodu různě zvlněnou a zkreslenou nebo se jim její části ztrácí.
Test na dálku
Tabule, které se využívají pro testování ostrosti zraku na dálku, jistě znáte z ordinací vašich praktických lékařů. Označujeme je, stejně jako samotný test, Snellenovy optotypy. Testování probíhá tak, že pacient stojí ve vzdálenosti 6 metrů od rozsvícené tabule pověšené na zdi. Má jedno oko zakryté a druhým čte písmena na tabuli. Začíná vždy těmi největšími písmeny a postupuje k menším, až do doby, kdy už nemůže písmena pro jejich malou velikost přečíst. Lékař si poté zaznamená číslo příslušného řádku, který již pacient nezvládl přečíst, a sdělí pacientovi výsledek.
Test na blízko
Testování zrakové ostrosti na blízko se téměř neliší od již zmíněných Snellenových optotypů. Jediným rozdílem je, že místo světelné tabule připevněné na zdi, se využívá papír umístěný před pacientem na stole. Na papíře jsou vytištěna opět písmena různých velikostí, které se pacient snaží přečíst. Řádek s velikostí písmen, které už pacient přečíst nezvládne, si lékař taktéž zapíše a test podle toho vyhodnotí.
Hodnocení testů
Interpretaci výsledků popíšeme pro Snellenovy optotypy, ale obdobně platí i pro test na blízko. Zraková ostrost se vyjadřuje jako zlomek. Zdravý člověk má zrakovou ostrost vyjádřenou zlomkem 6/6. To znamená, že jeho zraková ostrost ve vzdálenosti 6 metrů od tabule je normální. Pokud bude pacient hodnocen zlomkem 6/12, znamená to, že ze vzdálenosti 6 metrů přečte to, co zdravý člověk zvládne přečíst z dvojnásobné vzdálenosti.
Pokud u vás testy prokážou oslabenou zrakovou ostrost, je namístě konzultace s vaším očním lékařem ohledně nošení brýlí nebo kontaktních čoček. S výběrem kontaktních čoček vám také pomůže specializovaný a vyškolený optik. Máte-li pocit, že se vaše vidění zhoršuje, určitě si nechte oči vyšetřit! Pokud nebudete svou nižší zrakovou ostrost řešit, bude se jen a jen zhoršovat.
(ver)
Zdroje:
https://www.know-the-eye.com/amsler-grid/
http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productId=117&pid=1&gid=003446
http://www.lowvisiononline.unimelb.edu.au/Screening/acuityNear.htm
https://www.healthline.com/health/visual-acuity-test
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK219/
https://www.sciencedaily.com/terms/visual_acuity.htm