Ztukovatění jater lze zvrátit. Dobrá zpráva po špatné v podobě diagnózy
Při ztukovatění jater, které je odborně nazýváno steatózou, dochází ke zvýšenému ukládání tuků do jaterní tkáně. V případě, že se dotyčný začne chovat zodpovědně, lze tento prvotní proces jaterní přestavby zcela zvrátit a zabránit tím trvalému poškození jater. To je první dobrá zpráva, kterou lékařka svým pacientům po stanovení diagnózy sdělí.
Následuje však upozornění, že v opačném případě vede další ukládání tuku k tvorbě zánětu a původní jaterní buňka se za rozvoje jaterní cirhózy postupně přeměňuje ve vazivo. Takto změněná játra přestávají plnit svoji funkci, která je však pro přežití organismu zcela nepostradatelná. Lékařka tedy vždy na začátku pacienty poučí o tom, že klíčová role v řešení ztukovatění jater je na nich.
Pro úspěšnou léčbu je třeba zaměřit se na příčinu ztukovatění
Ztukovatění jater může vzniknout v důsledku užívání některých léků, případně po požití některých jedů, typicky například muchomůrky zelené. Nejčastějším viníkem však bývá špatný životní styl a nadměrná konzumace alkoholu. Spojení alkoholu a jaterního ztukovatění či cirhózy je mezi lidmi všeobecně známo. Při nadměrné konzumaci alkoholu dochází k zahlcení jaterních enzymů a aktivaci alternativní cesty vedoucí k jeho odbourávání. Produkty vznikající odbouráváním alkoholu vyvolávají pak v jaterní buňce nadměrnou tvorbu tukových kapének. Při déletrvající konzumaci alkoholu se odstranění těchto tukových kapének nedokáže vyrovnat s rychlostí jejich nových přírůstků.
Nealkoholová steatóza je mezi lidmi známá již méně. Rozvíjí se u lidí s nadměrným příjmem kalorií, nevhodnou skladbou stravy a nedostatkem pohybu. Ve vysokém riziku jsou tedy obézní a lidé s nadváhou a cukrovkáři 2. typu. Steatóza ovšem může vzniknout také při náhlém úbytku váhy či hladovění, protože dochází k nadměrnému odbourávání tukové tkáně a její následné zvýšené mobilizaci z tukových zásob
K léčbě nealkoholového ztukovatění slouží v první řadě úprava životosprávy
Většina pacientů s prostou jaterní steatózou nemá žádné potíže, které by na onemocnění upozornily. Může se objevit například jen plynatost, pocit nepohodlí v horní části břicha či únava. Často se tak jedná o náhodný nález v rámci některých vyšetření, případně během předoperační přípravy.
Léčba steatózy závisí na vyvolávající příčině. U alkoholiků je nezbytná přísná abstinence. U nealkoholové steatózy pomůže zavedení diety se sníženým příjmem tuků a cukrů a pravidelná fyzická aktivita. Lékařka na pacienty apeluje, aby tato doporučení dodržovali, i když nepociťují žádné nepříjemné příznaky onemocnění. Chorobný proces totiž probíhá zcela nepozorovaně. Důležitá je také důsledná léčba přidružených onemocnění, například u cukrovkářů. Je-li na vině jiná příčina, i zde platí, že účinnou pomocí je její odstranění.
Za zdravé způsoby stravování je všeobecně považována středomořská strava, která je bohatá na ryby a jiné mořské plody, ale také na zdravé tuky ze semen a ořechů a na rostlinné oleje. Také v ní nechybí dostatek zeleniny, středně tučné mléčné výrobky, vejce, luštěniny a často celozrnné pečivo. Jen malou část v ní zaujímají sladkosti s přidaným cukrem nebo smažené pokrmy.
Játra mají v lidském těle nezastupitelnou roli. Ačkoliv mají značnou regenerační schopnost, mohou se snadno poškodit, pokud se o ně nebudeme dostatečně starat. Základem je dodržování zásad zdravého životního stylu – pestrá strava, dostatek pohybu, redukce tělesné hmotnosti, abstinence nikotinu a alkoholu, ale také důsledná léčba přidružených nemocí. Existují dokonce léky, které mají pro játra ochrannou funkci. Klíčovým sdělením pro pacienta je, že o léčbu pro svá nemocná játra se musí postarat v prvé řadě sám. Udržovat svá játra zdravá je investice do zdraví a spokojené budoucnosti.
Přečtěte si shrnující informace v kostce v našem Taháku pro zdravá játra.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/fatty-liver#summary
https://www.czso.cz/documents/10180/163378569/csu_tk_priciny_smrti_prezentace.pdf/b87f04e6-ca7a-4c3e-9a1b-8eef3fe1c32d?version=1.0