Co o cideru možná nevíte?
Také jste si oblíbili svěží ovocnou chuť tohoto lehce stravitelného nápoje? Nebo jste ještě neměli tu čest? Příležitost ochutnat ty nejlepší značky pravých ciderů budete mít už v červnu na největší akci svého druhu v České republice. Rozhodně doporučujeme!
Přijďte ochutnat
Téměř stovku druhů tohoto nápoje budete moci ochutnat na festivalu Slavnost cideru 2017. Druhý ročník největší „zkvašené“ akce roku se uskuteční od 16. do 18. června na smíchovské náplavce v Praze. Kromě již tradičních a na českém trhu zaběhnutých značek se můžete těšit na nové výrobce a značky z celé České republiky. Na své si ale přijdou i milovníci ciderů ze zahraničí, na festivalu najdete oblíbené značky jako třeba Aspall nebo Val de Rance, ale třeba i Luis Raison nebo nové cidery ze slovenské produkce.
Vstupné na největší oslavu cideru v České republice je symbolických 50 Kč přímo na místě nebo v akci 1 + 1 zdarma v předprodeji.
Vstupenky můžete zakoupit na následujících místech:
- Molotow Praha, Plynární 33, Praha 7;
- Woox, Rašínovo nábřeží 54, Praha 2;
- Incider Bar, Krymská 26, Praha 10;
- Kavárna/bar Zkušební provoz, Králodvorská 664/11, Praha 1;
- Dobrý cider, Podskalská 18, Praha 1;
- Klub/kavárna Centrála, Jateční 39, Praha 7,
- a také prostřednictvím české aplikace CoolTicket.
Více informací najdete na facebooku Slavnost cideru 2017 nebo přímo na webových stránkách Slavnost cideru.
Nejde o pivo
Jak je to tedy se ciderem doopravdy? Především platí, že cider není pivo. Tradiční a opravdový cider je alkoholický nápoj vyráběný ze zkvašeného ovoce, konkrétně ze speciální odrůdy jablek, která se drtí a lisují. Výsledný jablečný mošt se pak nechá zkvasit v sudech. Kvašení neboli fermentace probíhá při teplotách mezi 4 a 16 °C, což je méně než u jiných alkoholických nápojů. Fermentace cideru je tak sice pomalejší, ale na druhou stranu je více zachována jeho příjemná ovocná vůně. Doba kvašení bývá různá, od zhruba třech měsíců po několik let. Proces kvašení ale probíhá dál, a cider je tak přirozeně nasycený CO2.
X důvodů, proč vyzkoušet cider
Obliba cideru v Česku rok od roku prudce stoupá. Stejně tak přibývá i počet malých i větších moštáren, které cider vyrábí. Důvodů, proč si dát tento osvěžující nápoj, je hodně – a to i těch „zdravotních“:
- Díky přirozenému procesu fermentace jde o zdraví prospěšný nápoj. Lidé používají fermentaci už po tisíciletí. Dělají to nejen proto, aby produkt uchovali, ale i proto, aby se stal lépe stravitelným, chutnějším, výživnějším a déle vydržel. To vše přirozenou, nechemickou cestou.
- Cider obsahuje jak přírodní cukry, tak i vitamíny, vlákninu a pektinové složky, které přispívají ke správnému fungování trávicí soustavy a napomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
- Součástí nápoje jsou také polyfenolové látky a fotochemikálie s antioxidačním účinkem. Mnoho epidemiologických studií potvrdilo, že riziko kardiovaskulárních nemocí a jistých druhů rakoviny se při dietě obsahující tyto látky snižuje.
- Jablka, ze kterých se cider vyrábí, mají vysokou antioxidační schopnost. Zhruba 100 gramů čerstvých jablek odpovídá antioxidační kapacitě 1500 miligramů vitaminu C jako potravinového doplňku v tabletách. I když se určité množství antioxidačních látek může při výrobě cideru znehodnotit, stále jich nápoj obsahuje významné množství.
- Koncentrace a zastoupení látek, které mají antioxidační vlastnosti, lze v jistých parametrech srovnávat s vínem, jehož prospěšnost na lidské zdraví v případě rozumné konzumace je všeobecně známá.
- Cider patří mezi nízkoalkoholické nápoje. Na rozdíl od piva ale neuspává a netloustne se po něm. Na rozdíl od vína dokáže uhasit žízeň a tolik neopije.
- Kromě toho, že se v první řadě jedná o nápoj, lze ho využít také při vaření. Vhodný je například na podlévání masa, do rizota namísto vína či do francouzských omáček.