Letní dovolená? Nezapomeňte si doplnit lékárničku
Začíná léto a s ním tolik očekávaný čas dovolených. Do kufru byste si ani letos neměli zapomenout přibalit cestovní lékárničku, proto jsme pro vás připravili seznam položek, které by měla obsahovat.
Při sestavování lékárničky je vhodné zohlednit cíl cesty, co se bude hodit při sjíždění českých řek, nemusíte nutně potřebovat v exotických destinacích. Před nákupem zvažte potřebné množství výbavy podle počtu cestujících a délky cesty. Nezapomeňte zkontrolovat datum spotřeby nejen u léků obsažených v lékárničce. Zabalte vždy celá balení i spolu s příbalovým letákem.
Níže najdete seznam toho, co doporučujeme do cestovní lékárničky přibalit.
- Dezinfekční přípravky – dezinfekční přípravky snižují riziko infekce při poranění, při alergii na jód se vyhněte produktům na jeho bázi, které jsou ale jinak nejúčinnější, doporučujeme např. Dettol (neštípe), jódový Betadine (neštípe) nebo Jodisol (štípe), případně peroxid vodíku (štípe).
- Léky proti horečce, bolesti a zánětu – pokud užíváte léky na ředění krve, nebo máte potíže s překyselením žaludku, při horečce a bolesti volte raději Paralen, Acylpyrin zase není vhodný pro děti do 12 let, dále je možné použít např. Ibalgin.
- Přípravky proti alergii – protialergické přípravky mají často tlumivý efekt, doporučit lze tablety Zodac či Claritine, pro děti Fenistil kapky, případně k aplikaci přímo do očí a nosu Livostin.
- Opalovací krém – zvolte opalovací krém s ochranným faktorem (SPF) přinejmenším 15, pro děti 30, s ochranou proti UVA i UVB záření, perfektně vám poslouží například krémy od značek Bioderma, Garnier, Dm.
- Přípravek na spálenou kůži s obsahem panthenolu – dbejte na prevenci spálení, pokud se ale již spálíte, forma gelu působí chladivě a nemusí se vtírat do pokožky, vyzkoušejte např. Panthenol gel od značky Dr. Müller nebo Swiss.
- Repelent proti hmyzu – vhodnější jsou repelenty obsahující účinnou látku ikaridin, u dětí zvažte přírodní alternativy na bázi aromatických silic, v exotických zemích může být lepší koupit si osvědčený přípravek až na místě, doporučeníhodné jsou např. OFF! Tropical či S-quitofree.
- Přípravek na ošetření kousnutí od hmyzu – Gel (např. Fenistil gel nebo Dimetinden Rosenpharma gel) na zmírnění svědění po štípnutí lze použít i na ekzém od slunce či jiné alergické kožní reakce.
- Přípravky proti průjmu – při použití přípravků proti průjmu, např. od značky Carbosorb či Smecta, je třeba přijímat dostatečný objem tekutin, protože léky ji absorbují spolu s škodlivými látkami. Enterol optimalizuje střevní mikroflóru, je vhodný i jako prevence „exotických“ průjmů, Imodium nepoužívejte při podezření na infekční průjem (např. ze zkaženého jídla).
- Léky na nemoc z pohybu – přibalte i lék (např. Kinedryl) zabraňující nevolnostem při cestování, která se týká většinou hlavně dětí, počítejte ale s tím, že je tlumivý.
- Léky proti bolesti v krku – většina přípravků proti bolesti v krku je dostupná ve formě pastilek (např. Müllerovy pastilky se šalvějí a vitaminem C, Strepfen), spreje (např. Jox) či kloktadla (např. Florsalmin, Tantum Verde), záleží, co vám vyhovuje nejvíce, šalvej ve složení není příliš vhodná pro děti (pouze na výplach).
- Oční kapky – oční kapky mohou sloužit k proplachu při poranění, podráždění očí nebo k jejich zvlhčení během cesty letadlem, doporučujeme např. kapky od značek Ocuflash, Ursapharm, Visine, Hylo.
- Gáza na čištění rány a sterilní obvazy
- Náplast – přibalte raději více druhů náplastí, textilní i voděodolné, nezapomeňte ani na napuštěné polštářkové náplasti, které vám pomohou např. při hojení puchýřů, oparů či drobných popálenin, hřejivé či chladivé náplasti zase oceníte, pokud vás přepadne náhlá bolest kloubů či svalů.
- Pinzeta a nůžky nebo nožík
- Teploměr
Pro dobrodružnější cestování a v závislosti na tom, kam jedete, můžete lékárničku doplnit ještě o:
- Sáčky s instantním rehydratačním roztokem – rehydratační roztok v prášku rozpustný v čisté vodě (např. od značky Samaritan, Valosun) pomůže v případě dehydratace z důvodů silných průjmů či úpalu.
- Moskytiéru
- Bezoplachový dezinfekční gel na ruce – bezoplachový gel lze použít všude tam, kde není k dispozici čistá voda na mytí rukou, doporučujeme např. gely od značek Sanytol či Dettol.
- Přípravky na čištění vody – vodu se vyplatí čistit v těch oblastech světa, kde není dostupná nebo špatně dostupná pitná a balená voda, vyzkoušejte např. tablety od značky Micropur Forte MF.
Dovolenou si hlavně nezapomeňte užít a nenechte si ji znepříjemnit situacemi, ve kterých si můžete poradit sami. Uvidíte, že dobře připravená lékárnička se vám dříve nebo později vyplatí.
(mir)