Letní čas – nepřítel vašeho srdce!
Nastavení hodin směrem k létu je pro spoustu lidí tak závažný problém, že se dokonce sbírají podpisy na petici požadující zrušení této zvyklosti. Některé politické strany si daly zrušení letního času i do svých programů. Kdyby to šlo, stěžovat by si mohla také naše srdce.
Podle odborníků zabývajících se vlivem změny času na zdraví lidí zvyšuje jarní posun o hodinu dopředu riziko rozvoje srdečních infarktů. Obzvláště u osob se srdečními onemocněními roste nebezpečí infarktu o 10 až 24 %. Týká se to hlavně dnů bezprostředně po změně času na letní. Nejvyšší riziko hrozí v pondělí, ale infarkt může překvapit i v úterý po víkendu, kdy k posunu došlo. Proč tomu tak je?
Rozhozené hodiny
Každá buňka v lidském těle má svůj vnitřní časový mechanismus, známý jako cirkadiánní rytmus. Ten je odpovědný za řízení rytmů v biologických dějích. Tyto rytmy sledují zhruba 24hodinový cyklus a reagují také na změnu světla a tmy. Odborníci tvrdí, že když jsou „vnitřní hodiny“ náhle změněny, může to mít neblahý dopad na zdraví. Už samotný přechod ze stavu spánku směrem k bdění je stresující událostí v těle. Když ještě organismu tak najednou ukradneme jednu hodinu, nemá dostatek času připravit orgány na nový den.
Bez odpočinku tělo trpí
Vědci zjistili, že nedostatek spánku:
- zvyšuje riziko onemocnění srdce (včetně srdečního infarktu),
- vede ke vzniku nadváhy a cukrovky,
- neblaze ovlivňuje imunitní funkce (tělo se dostane do prozánětlivého stavu, což ještě více ztěžuje srdeční onemocnění),
- narušuje elektrické signály do srdce.
Riziko infarktu zvyšuje nejen posun na letní čas, ale i změna časových pásem při cestování.
Jak to snadněji zvládnout
Když nám podzim vrací hodinu ukradenou na jaře, tak s tím většina národa moc potíží nemá. Mnohem nepříjemnější je jarní přechod na letní čas, kdy se v předem ohlášené noci ze soboty na neděli hodinová ručička přemístí z dvojky na trojku. Odborníci navrhují k usnadnění přechodu na „nový čas“ zvolit následující taktiku. Ztrátu jedné hodiny, tedy 60 minut, rozdělit během příslušného víkendu rovnoměrně na tři dny, tedy každý den vstávat o 20 minut dřív. Pokud jste zvyklí denně opustit lůžko v 6:00 ráno, pak to znamená:
- v pátek večer si na sobotní ráno nastavit budík na 5:40,
- v sobotu večer si na nedělní ráno nařídit budík na 6:20 (už nového času, starého 5:20),
- v neděli večer si na pondělní ráno dát budík na 6:00 (nového času, starého 5:00).
Tímto postupem pomůžeme tělu přirozeně sladit rytmus a upravit „vnitřní hodiny“ na časovou změnu, kterou jsme mu násilím, byť neradi, vnutili. Kromě toho prý pomáhá připravit si dostatečně vydatnou snídani, jít za slunečního světla ven na procházku nebo si zacvičit.
(hah)