Letištní skenery: odhalí výbušninu, ale mohou poškodit zdraví
V médiích se stále objevují zprávy o zvyšující se bezpečnosti na letištích. Jedním z takových opatření je i instalace celotělových rámů, které dokážou odhalit i výbušninu umístěnou přímo na těle člověka. V souvislosti s tím se ale rozpoutala i diskuse, zda jsou, či nejsou zdravotně závadné.
Prosvícení skrz na skrz
Letištní scannery fungují na principu ionizujícího záření, které projde oblečením a člověka na monitoru doslova svlékne a ukáže tak, zda s sebou na palubu nenese nějaké zakázané předměty, jako jsou výbušniny, ostré předměty, zbraně atd. V současnosti se používají dva základní typy scannerů – scannery s milimetrovými vlnami, jejichž frekvence je v řádu gigahertzů, a také scannery se zpětným rozptylem. Oba typy ale vyzařují záření o velmi vysoké energii, která je pro člověka potenciálně velmi nebezpečná.
Pozor na ionizující záření
Jak uvedla v rozhovoru pro česká média předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, letištní scannery využívají ionizující záření, které může měnit genetickou informaci v buňce. V jakýchkoli dávkách tedy může zvýšit pravděpodobnost vyvolání rakoviny. Podobně situaci hodnotí i američtí vědci, kteří na toto téma vypracovali rozsáhlou studii. V ní poukázali na to, že jednorázové projití takovýmto scannerem není pro lidské tělo nebezpečné, přesto však obdržená dávka záření rozhodně není zanedbatelná. U opakovaných průchodů se však dávky sčítají, a mohou tak zvýšit riziko vzniku nádorů.
Stejně jako s rentgenem
Protože záření, které scannery využívají, je podobné záření rentgenovému, měla by i pro jejich použití platit stejná pravidla. Vyhnout by se tak těmto scannerům měly zejména těhotné ženy a děti do patnácti let věku. Stejně tak mohou být nebezpečné i pro pacienty se zdravotnickými implantáty, jako jsou kardiostimulátory, protože elektromagnetické záření může ovlivnit průběh impulsu kardiostimulátoru.
Více škody než užitku?
Podle odborníků tedy může použití těchto celoplošných scannerů přinést víc škody než užitku. Záření se totiž vystaví velké množství jinak zdravých lidí, u kterých by se nádorová onemocnění vůbec projevit nemusela. Použití těchto bezpečnostních opatření by tedy mělo být ještě pečlivě zváženo.
(kam)
Zdroj:
www.infowars.com