6 nebezpečných kuřáckých mýtů
Drtivá většina kuřáků ví, že kouření tabákových výrobků způsobuje vznik rakoviny plic. Stále se však setkáváme s mýty, kterými si část kuřáků ospravedlňuje fakt, že není schopna s kouřením skoncovat.
Drtivá většina kuřáků ví, že kouření tabákových výrobků způsobuje vznik rakoviny plic. Stále se však setkáváme s mýty, kterými si část kuřáků ospravedlňuje fakt, že není schopna s kouřením skoncovat.
Zde jsou některé z nich:
- Mýtus: Kouřím dlouhá léta, teď už nemá smysl přestávat.
- Mýtus: Nízkodehtové cigarety a cigarety s označením „light“ jsou bezpečnější.
- Mýtus: Kouření marihuany nezvyšuje riziko vzniku rakoviny plic.
- Mýtus: Nemusím přestat kouřit, protože prostředí, ve kterém žiji, je již stejně znečistěné.
- Mýtus: Kouření doutníků a dýmky nezpůsobuje vznik rakoviny plic.
- Mýtus: Diagnóza rakoviny plic není důvod přestat kouřit.
Fakt: Nikdy není pozdě přestat s kouřením. Téměř okamžitě se zlepšuje celkové prokrvení i funkce plic. Riziko onemocnění rakovinou plic se postupně snižuje. Po deseti letech od doby, kdy člověknad tímto zlozvykem zvítězí, klesá riziko onemocnění na polovinu.
Fakt: Lehké, ultralehké a nízkodehtové cigarety jsou stejně nebezpečné jako klasické cigarety. U lehkých cigaret s obsahem mentolu je prokázáno, že kuřáci nejenom inhalují jejich kouř hlouběji, ale zároveň mají větší potíže s kouřením přestat. Na vině je chladivý efekt mentolu.
Fakt: Při kouření marihuanových cigaret dochází k inhalaci většího množství dehtu a dalších rakovinotvorných látek oproti klasickým cigaretám. Navíc většina konzumentů marihuany kouří i klasické cigarety. Riziko onemocnění se tedy úměrně zvyšuje.
Fakt: Znečištěné životní prostředí způsobuje vznik rakoviny plic jen u 5 % populace. Stále tedy platí, že největším zabijákem jsou tabákové výrobky.
Fakt: Kouření doutníků a dýmky zvyšuje nejen riziko vzniku rakoviny plic, ale taktéž riziko vzniku rakoviny jícnu, krku a úst. Z některých studií dokonce vyplývá, že kouření doutníků je více škodlivé než kouření cigaret.
Fakt: Pokračuje-li pacient v kouření i během léčby, nejenže dochází ke snížení účinku podávaných léků, ale zároveň může hůře snášet případné nežádoucí účinky.
(msd)
Zdroj: www.webmd.com