5 tipů pro zdravější život se žloutenkou
Dbát na dodržování pravidel správné životosprávy by měl každý, komu záleží na zdraví. Ovšem pro lidi trpící žloutenkou jakéhokoliv typu platí tato zásada dvojnásob. Hlavně pro ně jsou určena i následující doporučení.
1. Nápoje jen s nula promile
Jsou-li vaše játra jednou poškozena hepatitidou, je třeba skončit s alkoholem, a to v sebemenším množství. Odborné studie totiž prokázaly, že požívání alkoholických nápojů při onemocnění žloutenkou typu C zvyšuje riziko přechodu zánětu jater do život ohrožující cirhózy.
2. Navždy bez tabáku
Játra mají do jisté míry ohromující schopnost sebeobnovy. Této vlastnosti bohužel neprospívá konzumace tabákových výrobků, neboť proces uzdravování obecně blokuje. Stejně jako u alkoholu je i u kouření prokázáno, že při hepatitidě typu C podporuje zhoršování poškození tohoto orgánu.
3. Revize lékárničky
Některé léky, přestože nejsou vázány na lékařský předpis, mohou představovat nebezpečí pro játra, zejména jsou-li poškozena virem žloutenky. Jde například o široce užívané prostředky proti horečce a bolesti − ty mohou být zvláště nebezpečné. To samé platí i pro některé rostlinné preparáty nebo doplňky stravy, které jsou játry zpracovávány. Proto omezte braní léků jen na ty nezbytně nutné a informujte se u lékaře o jejich bezpečnosti.
4. Nezapomeňte na vitamíny
Správná výživa je pro zdraví podstatná. U nemocných s jaterním poškozením si však vyžaduje určité modifikace, které by vám měl podrobně vysvětlit lékař. Důležité je zejména vyvarovat se potravin s vyšším obsahem tuku a naopak nešetřit na ovoci a zelenině.
5. Ptejte se na očkování
I po infikování jedním typem viru hepatitidy přetrvává riziko onemocnění druhem dalším − jde o takzvanou koinfekci. A právě ta může významným způsobem zhoršit prognózu jaterního onemocnění. Proto je rozumné zeptat se odborníků na možnosti očkování proti hepatitidě A či B, kterým lze toto nebezpečí eliminovat.
(veri)
Zdroj: hepatitis.about.com