Krok 1: Začněte tím, že se podíváte na svá prsa v zrcadle, jednou s pažemi u těla a potom s rukama v bok. U toho si všímejte:
- jestli mají prsa normální velikost, tvar a barvu,
- zda jsou rovnoměrně tvarovaná a bez viditelné změny zakřivení a otoku.
K lékaři se neprodleně vydejte, pokud zaznamenáte:
- důlky v kůži, svraštění či naopak vyboulení prsu,
- změnu polohy a tvaru bradavky nebo její vtažení dovnitř,
- zarudnutí, bolestivost, vyrážku nebo otok.
Krok 2: Zvedněte ruce a svá prsa znovu zkontrolujte podle kroku 1.
Krok 3: Zaměřte se na bradavky, podívejte se, jestli z nich nic nevytéká (tekutina může být vodnatá, mléčná nebo nažloutlá, někdy se objeví i krev).
Krok 4: Lehněte si na záda, pro kontrolu svého levého prsu použijte pravou ruku a naopak levou ruku pro kontrolu pravého prsu. Spojte prsty k sobě a krouživými pohyby pevně, ale plynule prohmatejte nejen celé ňadro, ale celý hrudník od shora až dolů, od klíční kosti až k břichu, od podpaží až po výstřih. Postupujte pokaždé stejně. Můžete začít u bradavky a pohybovat se ve větších a větších kruzích, dokud nedosáhnete vnějšího okraje prsou. Nebo můžete pohybovat prsty nahoru a dolů svisle, v řadách, jako při sekání trávy.
Při vyšetřování byste měly cítit všechny vrstvy v prsu:
- pro pokožku a tkáň těsně pod ní stačí lehčí prohmat,
- pro tkáň uprostřed prsou se nebojte na ňadro trochu přitlačit
- vyšší tlak je vhodný pro vyšetření tkáně uložené hluboko, ve spodní části prsu. Během vyšetřování hlubokých vrstev byste měly být schopné dosáhnout až na žebra a hrudní koš.
Krok 5: Nakonec prohmatejte svá prsa stejným postupem jako v leže ve stoje nebo v sedě. Nejjednodušší je provádět vyšetření při vlhké nebo namazané pokožce. Zkuste si ho třeba ve sprše. Neztratíte žádný čas a naučíte se poznávat své tělo.
(hah)
Zdroj:
http://www.breastcancer.org/symptoms/testing/types/self_exam/bse_steps