4 stadia chronické virové hepatitidy typu C
Onemocnění virovou hepatitidou C může mít průběh jak akutní, tak i chronický. Ten je u tohoto onemocnění dokonce daleko častější. Jaký je tedy průběh chronické hepatitidy C a jaká stadia toto onemocnění má?
Hepatitida, zrádná nemoc
Hepatitida C je virové zánětlivé onemocnění jater. Přenáší se krví nebo z matky na plod. Dnes je nejčastější příčinou infekce půjčování jehel mezi nitrožilními narkomany. Dříve byly častým zdrojem infekce i krevní transfuze. Od počátku 90. let 20. století však bylo zavedeno testování krve i na HCV, takže v současnosti je riziko nákazy touto cestou minimální.
Formy virové hepatitidy jsou následující – akutní a chronická.
U akutní se rozeznává fáze přenosu a fáze zánětu. Ve fázi přenosu se do pacientova těla dostane virus, který nemoc způsobuje, začne napadat jaterní buňky a množit se. Nové viry vytvořené v napadených buňkách pak infikují další buňky a celý proces se dostane do fáze zánětu. V této fázi se infikované jaterní buňky zanítí, a pokud není zahájena léčba, začnou buňky odumírat a celé onemocnění se přesouvá do tzv.chronického neboli dlouhodobého stadia.
Chronické stadium
Chronické stadium má několik fází, které na sebe ale nemusí vždy přesně navazovat. První chronická fáze je fáze tzv. fibrózy.
Fibróza je proces, při kterém dochází vlivem dlouhotrvajícího zánětu k jizvení jater. Odumřelé jaterní buňky totiž nejsou nahrazeny původní jaterní tkání, ale tkání vazivovou. Její vznik je přímo úměrný délce onemocnění, tzn. čím déle onemocnění trvá, tím více dochází k jizvení. To se pak při delším trvání může vyvinout v další fázi, kterou je tzv. cirhóza.
Při ní se zjizvená tkáň začíná seskupovat do hlíz, které jsou jednak kvůli vysokému obsahu vaziva poměrně tvrdé a také obsahují pouze málo funkční jaterní tkáně. Se zvětšujícím se poškozením a tvorbou cirhózy pak může být narušen jak přítok i odtok krve do jater, tak i různé jaterní funkce.
Hepatocelulární karcinom
Další fází u chronické virové hepatitidy může být vznik tzv. hepatocelulárního karcinomu (rakoviny jater). Ten vzniká většinou u chronického poškození jater, ať už dlouhodobým vlivem viru hepatitidy, či například alkoholu. Tento nádor je pro pacienta velice nebezpečný, protože neléčený končí téměř vždy smrtí.
Fáze poslední
Poslední fází chronické hepatitidy C je tzv. jaterní selhání, které se může vyvinout až v jaterní kóma a smrt. Jedná se o stav, kdy játra přestávají plnit své funkce do té míry, že dochází k narušení základních životních funkcí celého organismu.
Při selhání jater dochází ke zhroucení celého vnitřního prostředí organismu a metabolickému rozvratu. Dochází k poruchám srážení krve a hromadění tekutin v tělních dutinách, selhávají ledviny a objevují se poruchy funkce mozku. V posledních stadiích tento stav, pokud je neléčen, vyústí v jaterní kóma a smrt.
(kam)
Zdroj: www.infekce.cz