5 věcí, které udrží vaše srdce v kondici
Onemocnění srdce může být hlavní příčinou smrti, ale to neznamená, že rizikové faktory přijmete jako osud. Některé totiž můžete ovlivnit vy sami! Kouření je považováno za jeden z nejrizikovějších faktorů pro rozvoj srdečních onemocnění. Chemikálie obsažené v tabáku mohou poškodit vaše srdce i cévy, což vede k ateroskleróze (zúžení tepen).
Onemocnění srdce může být hlavní příčinou smrti, ale to neznamená, že rizikové faktory přijmete jako osud. Některé totiž můžete ovlivnit vy sami!
- Nekuřte! Kouření je považováno za jeden z nejrizikovějších faktorů pro rozvoj srdečních onemocnění. Chemikálie obsažené v tabáku mohou poškodit vaše srdce i cévy, což vede k ateroskleróze (zúžení tepen). Ta v konečném důsledku může přivodit infarkt. Nikotin v cigaretovém kouři také nutí vaše srdce, aby usilovněji „pracovalo“ (zúžením krevních cév). Pozor, i tzv. „smoking only“ neboli sociální kouření, kdy inhalujete kouř v baru nebo restauraci, je nebezpečné a zvyšuje riziko onemocnění srdce.
- Cvičte! A to aspoň 30 minut po většinu dní v týdnu. Každodenní cvičení pomáhá kontrolovat vaši váhu, snižuje stres, vysoký krevní tlak a vysokou hladinu cholesterolu. Pokud nezvládnete 30 minut, nevadí, postačí 10 minut, i to je lepší než nic.
- Změňte jídelníček: Málo tuku, cholesterolu a soli. Tak by se dal stručně charakterizovat jídelníček člověka, který chce darovat svému srdci to nejlepší. Jezte nízkotučné bílkoviny, ryby, fazole, omezte živočišné tuky, smažené potraviny, pekařské výrobky apod. Nezapomeňte na zeleninu a ovoce, omezte alkohol (ne více než 2 drinky denně, pro ženy jen jeden).
- Udržujte si zdravou váhu. Pokud jste přibrali v dospělosti, pak za váš váhový přírůstek může spíše tuk než svaly. Nadváha a obezita mohou vést k onemocnění srdce, vysokému tlaku, cholesterolu či cukrovce. Spočítejte si BMI (body mass index), pokud je vyšší než 25, zbystřete. Nicméně BMI není stoprocentní ukazatel, někdy je lepší řídit se obvodem pasu (u mužů více než 100 cm, u žen 88 cm). I malá ztráta hmotnosti může být prospěšná.
- Pravidelné kontroly u lékaře: Na ty byste neměli zapomínat, jednou za dva roky máte nárok na bezplatnou preventivní prohlídku, tak na ni běžte. Je dobré vědět, zda jste v pořádku, nebo máte nějaký skrytý problém, o kterém nevíte.
(aši)
Zdroj: http://www.mayoclinic.com/health/heart-disease-prevention/WO00041