6 tipů na ochranu před klíšťaty
Proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat jak v zimě, tak i během letních měsíců. V případě potřeby máte možnost absolvovat očkování ve zrychleném schématu, kdy dostatečná obranyschopnost nastupuje zhruba 14 dní po aplikaci druhé dávky.
Proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat jak v zimě, tak i během letních měsíců. V případě potřeby máte možnost absolvovat očkování ve zrychleném schématu, kdy dostatečná obranyschopnost nastupuje zhruba 14 dní po aplikaci druhé dávky. Kromě očkování je vhodné dodržovat i zásady ochrany před klíšťaty, které sníží pravděpodobnost přisátí klíštěte na možné minimum.
V ideálním případě si vůbec nepustíme klíště k tělu. Pokud už k přisátí přece jenom došlo, s odstraněním klíštěte zbytečně neotálíme, protože pravděpodobnost nákazy stoupá s dobou přisátí. Zda si nezvaného hosta domů skutečně přineseme, lze částečně ovlivnit.
- Před klíšťaty se musíme chránit především v listnatých a smíšených porostech s bujným podrostem a dostatečnou vlhkostí. Klíšťata se vyskytují i ve městech, ve větších parcích a zahradách. Pokud to jde, těmto místům se raději vyhněte.
- Pravděpodobnost přisátí klíštěte snižuje vhodné oblečení. Zvolte světlé oblečení z hladké látky.
- Před tím, než se vypravíte do míst s pravděpodobným výskytem klíšťat, použijte repelent. Pokud je přípravek určen na odpuzování komárů, počítejte s tím, že na klíšťata je nutné použít větší dávku a repelent aplikovat častěji. Repelent aplikujte na oděv, především na nohy od kolen níže.
- V místech, kde se klíšťata vyskytují, si nesedejte a nelehejte na zem ani při použití podložky.
- Choďte jen po cestách a zvláště se vyhýbejte hustému křoví a podrostu, kde se udržuje vlhkost.
- Během pobytu v přírodě občas zkontrolujte spodní část nohou, případně další části těla, a odstraňte případná klíšťata. Na světlém oděvu jsou lépe viditelná.
Pomocí uvedených pravidel snížíme pravděpodobnost přisátí klíštěte a tak i přenos onemocnění, klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy. Na druhou stranu je proti klíšťové encefalitidě nejspolehlivějším způsobem ochrany absolvovat očkování a vyhnout se tak onemocnění, které se v České republice vyskytuje rok od roku stále častěji.
Sledujte aktivitu klíšťat na internetu
Nezapomeňte, že sezóna klíšťat začíná již ve druhé polovině března a končí až s příchodem listopadu. V tomto rozmezí jsou klíšťata nejvíce aktivní od května do července, avšak jejich aktivita je do značné míry ovlivněna aktuálním počasím. Proto také Český hydrometeorologický ústav v sezóně připravuje na každý den aktuální informace o aktivitě klíšťat, které si můžeme přečíst na adrese http://www.chmu.cz/.
(vek)
Zdroj: www.szu.cz