Postup proti bolesti si předem naplánujte
Nejprve vyhodnoťte, jak moc bolestivé bylo pro vaše dítě předchozí očkování. Pozorujte:
- pohyby těla – zda jsou klidné, nebo trhavé,
- obličej – jestli je klidný, nebo semknutý v grimase,
- zvuky – je-li pláč tichý, nebo hlasitý a vysoký.
Své pozorování využijte při plánování postupu, jak se připravit na boj s bolestí před další vakcinací. Svůj záměr proberte s ošetřujícím lékařem a sestrou, aby vás mohli podpořit.
1. Co můžete podat?
- Znecitlivující přípravky s lokálním anestetikem
Před očkováním můžete využít krém obsahující lokální anestetikum, působící proti bolesti. Tyto přípravky jsou i pro malé kojence, volně prodejné bez lékařského předpisu, přesto se o jejich aplikaci poraďte s dětským lékařem. Místo plánovaného vpichu – u malých dětí přední stranu stehna, při více injekcích obě stehna – potírejte dle instrukcí půl hodiny až hodinu před očkováním. Poté nechte pokožku v klidu a krém odstraňte až po určené době. Informujte lékaře nebo sestru, které místo jste přípravkem potřeli.
Oslazená voda je u malých dětí dalším osvědčeným prostředkem proti bolesti, bezpečným i pro novorozence. Smíchejte čajovou lžičku bílého cukru se dvěma čajovými lžičkami převařené vody. U dětí starších půl roku můžete použít i vodu z kohoutku, pokud je zdravotně nezávadná. Podejte dítěti trochu oslazené vody 1–2 minuty před očkováním. Použijte kapátko nebo injekční stříkačku a aplikujte malé množství cukrové vody do úst, mezi tvář a dásně. Nechte dítě cucat „sladkou chuť“ a po krátké době můžete podat další kapku. Do cukrové vody můžete namočit i dudlík a nechat dítě, aby ho cucalo před, během a po podání injekce.
2. Co můžete dělat?
Kojení je u malých dětí bezpečná a velmi účinná metoda snižující bolest. Kombinuje se při něm těsný kontakt s matkou, sladká chuť a sání. Tento způsob boje s bolestí spojenou s očkováním ale musíte probrat s dětským lékařem, ne každý mu bude nakloněn. Navíc prostředí v ordinaci může působit rušivě a především starší kojenci se nemusí dobře přisát. Pokud se pro tuto metodu rozhodnete, přiložte dítě před očkováním k prsu a pokračujte v kojení i během aplikace injekce a po ní.
- Miminko při očkování chovejte
Vezměte dítě do náručí, čelem k sobě a pevně jej před očkováním, během něj i po něm držte. Seďte na židli nebo se nakloňte nad pult, abyste předešli náhodnému pádu dítěte. Dítě se bude cítit ve vaší náruči bezpečně.
3. Jak se můžete chovat?
Důležité je i vaše naladění – buďte před očkováním klidní, s dítětem normálně mluvte a chovejte se přirozeně. Vaši nervozitu dítě snadno vycítí a zneklidní ho. Pokud jste nervózní, zkuste se několikrát zhluboka nadechnout do břicha a dlouze vydechnout.
- Odveďte pozornost dítěte jinam
Pokuste se dítě zaujmout – mluvte s ním, zpívejte nebo ho nechte sát (dudlík nebo prs). U starších kojenců se osvědčí i zajímavá hračka. Pokud dítě svou pozornost soustředí jinam než na nepříjemné vjemy, nevnímá bolest zdaleka tak intenzivně.
Nikdo z rodičů si nepřeje vidět, jak jeho ratolest trpí bolestí. Pod vlivem bolestivého zážitku se u dítěte může rozvinout strach z lékařů, sester a injekcí. Někteří rodiče dokonce z tohoto důvodu odkládají nebo pozastavují očkování dítěte. Kojenec se tak ocitá bez ochrany před vážnými nemocemi. Přitom bolest spojenou s očkováním je možné minimalizovat. Přistupujte k očkování s klidem a soustřeďte se na své miminko. Důležitá je i důvěra ve vašeho dětského lékaře a domluva s ním.
(hak)
Zdroj:
http://immunize.ca/uploads/iaw/2013/3p_babiesto1yr_e.pdf