Tři základní skupiny látek, které denně pomáhají alergikům v boji s nepříjemnými projevy přecitlivělostí, jsou tyto:
- Antihistaminika. Ulevují nemocným již několik desetiletí. V současnosti se v lékárně setkáte nejčastěji s preparáty druhé a třetí generace. Jejich výhodou je, že na rozdíl od svých předchůdců nezpůsobují při běžném dávkování ospalost.
- Dekongestiva. Jsou to nosní kapky a spreje obsahující léčivou látku, slouží k odstranění zduření sliznice. Mohou být podávány ve formě nosních sprejů nebo klasických prášků. Při užívání dekongestiv je namístě opatrnost, protože jejich dlouhodobá aplikace může způsobit tzv. rebound fenomén neboli medikamentózní rýmu. O co jde? Sliznice si po delší době navykne na pravidelný přísun těchto přípravků a ve chvíli, kdy je přestanete užívat, dojde k ucpání nosu z důvodu jejich nedostatku.
- Kromony. Tyto látky stabilizují membránu žírných buněk. Prozánětlivé substance, které jsou uskladněny v těchto buňkách ve formě granul, se tak nedostanou z buňky ven a nemohou zprostředkovat alergickou odpověď.
- Solné roztoky. Obsahují mořskou nebo termální vodu s různými příměsemi minerálů a prvků. Pravidelný výplach izotonickým solným roztokem se přímo doporučuje jako doplňující aktivita k aplikaci léčiv.
Dekongestiva, kromony, antihistaminika i solné roztoky jsou dostupné také v různých kombinacích.
Praktikujte nosní hygienu
Možností je několik. Velmi pohodlný a všem dostupný způsob je výplach nosu solnými roztoky ve spreji, které lze běžně koupit v lékárně. Výplach zředí hlen a usnadní vysmrkávání v něm zachycených alergenů. Čistý nos pak lépe vstřebá léčivou látku, kterou si alergici pravidelně aplikují do nosu. Zároveň je nosní hygiena preventivním opatřením, pravidelné výplachy nosu totiž snižují riziko podráždění a alergické reakce. Prostředek k výplachu by měl být každopádně bez parfemace a chemických konzervantů, které mohou alergiky dráždit. Příjemný a jemný je nosní výplach ve spreji s termální vodou se sírou, jež má na nosní sliznici blahodárný vliv. Rozpouští hlen a pomáhá vysmrkávat, má dezinfekční a antibakteriální vlastnosti, pomáhá předcházet vzniku infekce a obnovuje buňky nosní sliznice. Dáváte přednost přírodním léčivům? Můžete vyzkoušet léčivé přípravky s výtažky devětsilu nebo spiruliny, což je druh sinice. Pamatujte ale, že řada bylin může fungovat jako spouštěč alergií. Raději se proto dříve, než se pustíte do experimentů, poraďte se svým lékařem.
Po malých dávkách
Na specializovaných pracovištích vám mohou nabídnout též tzv. desenzibilizační terapii. V čem spočívá? Pomocí podkožních injekcí nebo roztoku podávaného pod jazyk do těla vpravujete postupně stále se zvyšující množství alergenu. Organismus si na alergen postupně zvykne a přestane na něj přehnaně reagovat.
Zdroj:
www.nosni-hygiena.cz
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/in-depth/seasonal-allergies/art-20048343?pg=2