Zdědili jste štíhlou postavu? Stejné geny zvyšují riziko srdečních chorob a cukrovky
Někteří lidé mají dáno být štíhlejší než jiní, i pokud nesportují a jídelníček si nijak nehlídají. Může to způsobovat gen označený IRS1. Vědci ale přišli na to, že tento gen je také spojen s vyšší hladinou cholesterolu a cukru v krvi – oba tyto ukazatele jsou rizikové pro srdeční choroby a cukrovku 2. typu.
Na místě zásob záleží
Obézní lidé mají větší sklon k onemocněním srdce a cukrovce. Proč tedy gen, který je spojen se štíhlostí, zvyšuje riziko právě těchto chorob? Záleží na tom, kde je tuk v těle umístěn. Gen IRS1 ovlivňuje množství tuku v těle, ale týká se to pouze podkožního tuku. Vědci proto předpokládají, že pokud má člověk zvýšený přísun kalorií, tuk se někde v těle uložit musí, a pokud gen IRS1 brání ukládání tuku v podkoží, ten se ukládá uvnitř těla mezi orgány i přímo do nich – především do jater. Tuk uložený mezi orgány může nepříznivě ovlivňovat jejich funkci. Tento princip funguje především u mužů – těm se obecně ukládá v těle méně tuku, a jsou proto citlivější na jeho rozložení.
Vize budoucnosti
To vysvětluje, proč i štíhlí lidé trpí onemocněními, která bývají spojována převážně s obezitou, a naopak proč se některým silně obézním lidem tyto choroby vyhýbají. Je to první krok k objevení nových přístupů v diagnostice a léčbě daných onemocnění.
Tuk (ne)bezpečně uložený v podkoží
To, že jste štíhlí, tedy ještě neznamená, že jste chráněni před chorobami srdce a cukrovkou. Prevence v podobě zdravé stravy a pohybu se týká i vás. Fakt, že vám po nezdravém obědu neroste bříško nebo zadeček, může být ještě horší – tuk se totiž může ukládat právě uvnitř těla, kde ho sice neobjevíte v zrcadle, ale může vám postupně škodit a časem způsobit problémy. Zamyslete se tedy, zda nemáte rezervy a zda by nebylo možné jíst zdravěji a sportovat více. Léto je pro podobné změny ideální – čerstvá zelenina a ovoce je dostupné všude a sluníčko k pobytu a pohybu venku vybízí.
(vesa)