Při porodu se velmi často používá nástřih hráze, v některých případech je zase nutné provést císařský řez. Ovšem i samotný porod bývá pro organismus obtížný a je zapotřebí o vaginální oblast i případná poranění pečovat tak, aby se co nejdříve zahojila. Víte, jak na to?
Vzduch a voda léčí
Nástřih hráze se používá u porodů, které probíhají vaginální cestou. Hrozí-li u ženy natržení místa, pak je nástřih elegantním řešením pro následné hojení. Přesto se tento zákrok neprovádí paušálně. Zacelení hráze po nástřihu je rychlejší a efektivnější než v případě natržení, tkáň není tak traumatizovaná a lépe se šije. Komplikací hojení může být zánět, horší pak bývá hematom v poševní jizvě, který se musí včas revidovat a ránu ošetřit novým stehem. Jak o toto poranění pečovat?
- Ránu (po čase jizvu) pravidelně sprchujte, a to několikrát denně.
- Dodržujte maximální hygienu a k místu pouštějte vzduch – není vhodné kontinuálně používat vložku, byť je jinak potřebná kvůli odcházejícím očistkům.
- Po porodu lze na ránu pokládat i ledový obklad, který sníží otok a bolestivost.
Císařský řez potřebuje čas
Tento zákrok se používá v případě komplikací při porodu. Při jeho provedení je častěji volenou variantou ta, kdy je řez veden po hranici stydké oblasti, takže po čase není vůbec vidět. U této specifické rány myslete na hojící se tkáň – jizva není sice velká, ale řez je hluboký, a vnitřní orgány potřebují zhruba 6 týdnů na regeneraci. Jak hojení podpořit?
- Udržujte ránu čistou a suchou, myjte ji několikrát denně teplovou vodou, do jizvy však nestříkejte.
- Po každém použití toalety se opláchněte sprchou, zejména po stolici.
- Nechoďte do veřejných bazénů a saun.
- Noste volné oblečení, vyhněte se těsným oděvům, které by mohly dráždit ránu.
- Neváhejte s návštěvou lékaře, když jizva oteče, její okraje se otevírají nebo z ní vytéká hnis, případně zapáchající sekret.
(aši)
Zdroj: www.webmd.com