Zacíleno na psoriázu – s úspěchem!
S pojmem "cílená léčba" psoriázy se v dnešní době setkáváme více a více. O jaké léky či terapeutické postupy se vlastně jedná, napoví následující řádky.
S pojmem "cílená léčba" psoriázy se v dnešní době setkáváme více a více. O jaké léky či terapeutické postupy se vlastně jedná, napoví následující řádky.
Co umí biologika
Princip biologických léčiv je takový, že jsou tyto prostředky schopné ovlivňovat funkci imunitního systému organismu. A to tak, že umí buď tento systém posílit, nebo jeho reakce naopak utlumit. Na rozdíl od běžných léčiv tak tyto moderní přípravky neovlivňují ostatní tkáně a pochody v organismu než právě molekuly imunitního systému.
Na podobném principu
Psoriáza se řadí mezi autoimunitní onemocnění, kdy se vlastní buňky imunitního systému obrátí proti svému vlastnímu organismu, a dochází tak k pomyslné autodestrukci tkání. Prostředky cílené léčby, schopné takto "popletený" imunitní systém ovlivnit, jsou tedy zcela namístě. A právě léčba psoriázy v tomto směru zaznamenala v posledních letech obrovskou revoluci. Jaká léčiva se tedy nabízejí?
- Konkrétně jde o nové účinné látky fungující jako imunosupresiva, to znamená, že umí potlačovat reakce imunitního systému.
- Jmenovitě se jedná např. o infliximab, etanercept, adalimumab, efalizumab a alefacept. O něco novější molekulou je pak ustekinumab.
- Každá látka má sice svá specifika, nicméně obecné principy léčby jsou stejné.
Otázka bezpečnosti
Bohužel snad není léku, který by byl zcela bez nežádoucích či vedlejších účinků. Ani biologika nejsou výjimkou. Nicméně bezpečnostní profil těchto léčiv je obecně dobrý a tuto terapii lze zařadit mezi ty méně problémové. Nejběžnějšími nežádoucími účinky je vyšší výskyt infekčních onemocnění u pacientů, nejobávanějším pak zvýšené riziko výskytu lymfomu, tedy zhoubného nádoru místních uzlin.
Biologická léčiva nyní sice udávají nový směr moderní medicíny, nutno však podotknout, že výzkum v této oblasti je stále na začátku. Další poznatky získáme jedině časem a zkušenostmi.
(bak)
Raja K. Sivamani et al. Indian Journal of Dermatology. Biologická léčba psoriázy. 2010 (55) 2: 161–170.