Zácpa - jaké jsou její příčiny a jak se léčí?
Údaje o výskytu zácpy jsou poměrně nepřesné, protože záleží na její přesné definici. Nicméně udává se, že kolem 30 % populace má vleklé nebo občasné poruchy vyprazdňování.
Pojmem zácpa označujeme obtížné a bolestivé vyprazdňování tuhé stolice. Někdy může jít až o neschopnost úplného vyprázdnění. Na počtu stolic přitom nezáleží. Počet stolic je značně individuální. Pro někoho je normou jedna až dvě stolice týdně, pro jiného dvě stolice denně. Rozhodující je proto obtížnost vyprazdňování a konzistence stolice.
Jaké jsou příčiny zácpy?
Někdy je zácpa samostatnou nemocí, jindy příznakem, který provází jiná onemocnění. Může se jednat o nemoci trávicího traktu. Sem patří zácpa při střevních zánětech, při Hirschprungově nemoci (nervové onemocnění střeva), při nádorech tlustého střeva a při bolestivé prasklině na konečníku.
Další skupinu tvoří zácpa sekundární , která vzniká jako odpověď buď na celkové onemocnění nebo na postižení orgánu mimo trávicí ústrojí. K zácpě může dojít při otravě, horečce, dehydrataci, poranění míchy, nemocech pohlavní či močové soustavy. Zácpou většinou trpí také lidé s nedostatečnou funkcí štítné žlázy.
Specialitou dnešní doby je zácpa habituální nebo-li návyková. U primitivních národů a u zvířat se tento druh zácpy nevyskytuje. Častěji ženy, když začnou cítit potřebu defekace ve spěchu či jinde než zrovna doma, toto nutkání potlačí. Výsledkem je zácpa. Vliv má i špatné složení potravy.
Tak trochu dědičná bývá zácpa z nedostatečné pohyblivosti tlustého střeva. Většinou začíná již v dětství a trpí jí více členů rodiny. Příčinou zácpy mohou být také vlivy místní, kdy bývá nadměrně stažen konečníkový svěrač, nebo může být narušeno uvolňování svalů pánevního dna.
Jaké jsou příznaky zácpy?
Každý z nás ji asi někdy zažil. Jedná se o nepříjemný pocit přeplnění a nedostatečného vyprázdnění. S tím souvisí i bolesti břicha a někdy i hlavy.
Vyšetření spojená se zácpou
Jako první si Vás důkladně vyšetří Váš lékař. Při vyšetření se zaměří hlavně na Vaše břicho, nevynechá však ani vyšetření konečníku. Lékař Vám také provede odběr krve. Vzhledem k tomu, že zácpa může být příznakem nádoru tlustého střeva, které často skrytě (okultně) krvácí, je nutné provést test na okultní krvácení (OK test).
Pokud Vaše obtíže trvají, nebo nebyly výsledky dosavadních testů zcela v pořádku, je nutné podstoupit koloskopické vyšetření. Další možností je metoda rentgenová, tzv. irigoskopie.
Jak se zácpa léčí?
Léčba závisí na příčině zácpy. Nezjistí-li se postižení některého orgánu jako vyvolávající příčina zácpy, jedná se nejspíše o zácpu habituální nebo zácpu z nedostatečné motility tlustého střeva. Potom je základem léčby správné složení stravy (s dostatkem vlákniny, ovoce, tekutin) a dostatek pohybu. Trpíte-li často na zácpu, měl by pro Vás také platit absolutní zákaz projímadel. Místo projímadel jsou vhodné léky povzbuzující pohyblivost tlustého střeva.
Důležitý je také nácvik defekačního reflexu: pacient po probuzení vypije sklenku vody (salinické minerálky). Provede obvyklé ranní úkony každý den ve stejném pořadí a ranní rituál zakončí snídaní. S odstupem 20-30 minut se pokusí o defekaci, bez ohledu na to, zda-li se dostavilo spontánní nucení. Toto je třeba provádět se železnou pravidelností denně po několik týdnů. Většinou se úspěch brzy dostaví.