Nestrávené zbytky stravy putují asi 6 metry tenkého střeva předtím, než jsou dočasně uchovány v tlustém střevě. Tam je poté vstřebána voda. Celkově trvá vyloučení hotové stolice asi jeden až dva dny. Pravidelnost však závisí na věku, stravě a denní aktivitě – běžně se ale pohybuje mezi jedním až třemi dny za týden. Čím déle setrvává stolice v tlustém střevě, tím tvrdší se stává a je obtížnější ji vyloučit. Normální konzistence by neměla být ani příliš tuhá, ani neobvykle měkká. Vylučování stolice by vás nemělo nijak trápit.
Když to nejde hladce
Současný zaneprázdněný a uspěchaný životní styl může být zodpovědný za mnoho případů zácpy. Ta bývá konkrétně zapříčiněna nedostatečným:
- příjmem vlákniny,
- pitím vody,
- množstvím fyzické aktivity,
- časovým komfortem nutným k tomu, vykonat potřebu v klidu.
Na rozvoji zácpy se může podílet i medikace, kterou užíváte. Problémy často způsobují opioidní analgetika, diuretika, antacida, ale také léky proti vysokému krevnímu tlaku nebo epilepsii a antidepresiva.
Roli hraje i věk
Frekvence a zvyky vyprazdňování se odvíjejí od našeho věku i běžných denních okolností. Například děti krmené umělými mléky mají oproti kojeným jedincům tendence ke tvrdší stolici, tudíž i k častějšímu výskytu zácpy. Některé děti pak mohou začít trpět zácpou v momentě, kdy začínají školní docházku nebo nové mimoškolní aktivity. Jednoduše se bojí či stydí zeptat na povolení odejít na toaletu. U batolat k zácpě často dochází během učení se na nočník. Zejména pak tehdy, pokud jej používat nechtějí nebo se bojí. Jelikož jsou děti na bolest citlivější než dospělí, často se mohou této potřebě vědomě vyhýbat – například mají-li v oblasti konečníku oděrky či trhlinky, které bolest při defekaci ještě prohlubují. Naši potomci obecně mohou častěji trpět zácpou tehdy, pokud se v jejich jídelníčku opakují příliš často některé potraviny, například mléčné produkty. Starší osoby, zejména ty se sedavým životním stylem, pak mají též vyšší riziko k výskytu zácpy. Naštěstí příroda nabízí řešení, které bylo objeveno před staletími a stalo se velmi oblíbeným. Hořkosolné prameny, z nichž nejčistším zdrojem je Zaječická Hořká voda, přináší dle empirických poznatků i odborných studií spolehlivý přírodní prostředek na šetrné rozpuštění obsahu střev a vyřešení problémů se zácpou.
Vážnější problém
Dlouhodobě trvající zácpa může být také příznakem vážnějšího onemocnění. Signalizovat může například syndrom dráždivého tračníku, karcinom tlustého střeva, cukrovku, Parkinsonovu chorobu, roztroušenou sklerózu, depresi či nedostatečnou funkci štítné žlázy.
Zdroj: www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-constipation-basics