Za srdeční potíže může i stres
Ať děláme, co děláme, zcela se mu vyhnout nedokážeme. Je bohužel běžnou součástí života každého z nás. Kromě toho, že může zapříčinit řadu duševních obtíží, či dokonce spustit závažné psychické onemocnění, často se stres projeví také tělesně. Nezřídka vysokým krevním tlakem, bušením srdce, nepravidelností rytmu nebo tlakem na hrudi.
Otravuje tělo a duši
Jak přesně stres zvyšuje nebezpečí srdečních onemocnění, to vědci zatím dopodrobna neprobádali. Jisté však je, že může podporovat nakupení jiných rizikových faktorů, které jsou s kardiovaskulárními chorobami prokazatelně spjaty. Žijeme-li totiž v neustálém napětí, pak častěji:
- jíme nepravidelně nebo máme sklony k přejídání;
- konzumujeme alkohol nebo tabákové výrobky;
- zanedbáváme tělesnou aktivitu a cvičení.
Je rovněž vědecky dokázáno, že opakovaný stres vystavuje organismus vysokým dávkám stresových hormonů, adrenalinu a kortizolu, čímž nebezpečně roste krevní tlak. Dále se zvyšuje srážlivost krve, což může vést až ke vzniku obávaných sraženin a uzávěru důležitých cév, včetně těch zásobujících srdeční sval.
Pracujte na své psychické pohodě
Pokud se nám podaří poradit si s nervozitou a napětím, máme šanci vyhnout se řadě onemocnění. A jak na to?
- Respektujme přání ostatních, ale prosaďme si svá vlastní, buďme asertivní.
- Pravidelně cvičme a omezme cigarety a alkohol – ty zprvu možná pomáhají, obecně však stres zvyšují.
- Naučme se některou z relaxačních technik.
- Nastavme si realistické a splnitelné cíle.
- Oceňme sami sebe, pracujme na zdravém sebevědomí.
- Dopřejme si dostatek odpočinku
Stres může pramenit z rodinných konfliktů, problémů v zaměstnání, finančních starostí, perfekcionalismu i vážného onemocnění. Ať už za ním stojí cokoliv, vždycky je stejně zhoubný. Snažme se proto, aby nám nic nepřerostlo přes hlavu, nezlomilo srdce nebo nezůstalo ležet v žaludku.
(veri)
Zdroj: http://www.medicinenet.com/stress_and_heart_disease/article.htm