Za rozvoj osteoporózy může i špatné vstřebávání vápníku v těle
Dodat tělu dostatek vápníku v mléčných a jiných potravinách nepředstavuje pro zdravého člověka problém. Někdy ale organismus využít vápník ze stravy prostě neumí.
Viníkem může nedostatek vitaminu D nebo třeba onemocnění zažívacího traktu.
Bez "déčka" to nejde
Aby naše tělo dokázalo vstřebávat potřebné množství vápníku, musí mít dostatek vitaminu D. Ten se vytváří v kůži působením slunečního záření. Menší část pak získáváme z potravy. Poté vitamin D čeká přeměna v ledvinách a následně v játrech. Teprve pak se vitamin D stává aktivním a dokáže zvyšovat vstřebávání vápníku ze střeva. Všechny okolnosti narušující cestu vitaminu D proto ovlivňují nepřímo také vstřebávání vápníku.
Když nefunguje trávení
U řady onemocnění zažívacího systému dochází vlivem porušeného trávení a vstřebávání některých minerálů, stopových prvků a vitaminů (zejména vápníku, vitaminu D a fosforu) k snadnému vzniku osteoporózy. S poruchou vstřebávání látek se konkrétně setkáme u celiakie, nedostatečné funkce slinivky, syndromu krátkého střeva a po odoperování žaludku. U těchto pacientů je osteoporóza daleko častější než v obecné populaci.
Ne za všechno může vápník
U některých chorob trávicí soustavy se na rozvoji osteoporózy podílí jiné mechanismy. Například u tzv. idiopatických střevních onemocnění (Crohnova choroba a ulcerativní kolitida) hraje roli především dlouhotrvající zánět a látky, které při zánětu v organismu vznikají. Ty pak negativně ovlivňují kostní metabolismus. Jindy mohou tělu škodit léky, které se používají v léčbě onemocnění zažívacího traktu. V terapii idiopatických střevních onemocnění mají největší uplatnění kortikosteroidy. Negativní účinky zahrnují také rozvoj osteoporózy. Stupeň ztráty kostní hmoty vlivem kortikosteroidů závisí zejména na velikosti dávky a délce užívání. Také u léků ze skupiny inhibitorů protonové pumpy se zvažují negativní důsledky pro kost. Snížením pH v žaludku totiž mimo jiné snižují vstřebávání vápníku.
Nemocné břicho je jednou z příčin sekundární osteoporózy
Skupinu osteoporóz, které se objevují v důsledku jiného onemocnění, označujeme jako tzv. sekundární. Od primárních osteoporóz (kam patří typ postmenopauzální a typ stařecký) se liší v mnoha směrech. Choroby zažívacího traktu se ale mohou podílet na horším průběhu osteoporózy postmenopauzální. V tomto případě se léčba osteoporózy musí věnovat také těmto stavům. Jen tak je naděje, že léčba bude skutečně úspěšná.
(blš)