Za produkci mléka nemůže vždycky jen nadbytek prolaktinu
Tvorba mateřského mléka mimo období kojení znamená většinou nějakou formu hormonální poruchy. Velkou měrou se v tomto stavu uplatňuje i prolaktin, nelze na něj ale svádět vinu vždy.   
Tvorba mateřského mléka mimo období kojení znamená většinou nějakou formu hormonální poruchy. Velkou měrou se v tomto stavu uplatňuje i prolaktin, nelze na něj ale svádět vinu vždy.
Hormon mléka
Prolaktin je hormon tvořený buňkami podvěsku mozkového, tzv. hypofýzy. Ovlivňuje především tvorbu mateřského mléka, jeho hladiny se totiž pravidelně zvyšují s končícím těhotenstvím a se začátkem kojení neboli laktace. Prolaktin ale kromě působení na buňky mléčné žlázy působí i na další hormonální systémy, zejména pak hormony pohlavních žláz.
Kdy se prolaktin zvyšuje
K nárůstům hladin prolaktinu v krvi dochází jak koncem těhotenství, tak může ke zvýšení dojít i nějakým patologickým procesem, například nádorem podvěsku mozkového, který tento hormon produkuje. Ke zvýšení tvorby a uvolňování prolaktinu ale dochází například i po velké námaze nebo při přehřátí organismu.
Pokud je hladina prolaktinu zvýšena dlouhodobě, může mít za následek tvorbu mateřského mléka i mimo období kojení. Mezi další příznaky pak patří zbytnění prsou a prsních žláz, poruchy menstruačního cyklu nebo i neplodnost. Přesto se ale tzv. hyperprolaktinémie nemusí nadprodukcí mléka projevit. Někdy je totiž hyperprolaktinémie tzv. klinicky němá; to znamená, že se nemusí navenek nijak projevit. Na druhou stranu ale může dojít k produkci „mléka“, aniž by v těle došlo ke zvýšení hladin prolaktinu.
Není mléko jako mléko
Většinou se ale nejedná o pravé mateřské mléko, ale o výtok, který je z vývodů mléčné žlázy uvolňován. Může se tak jednat například o sekreci mazové tekutiny, nebo dokonce i sekreci při zánětu žlázy. Pokud bychom ale uvažovali přímo o mateřském mléce, pak je jeho produkce téměř vždy s prolaktinem spojena. Proto pokud se vyskytne výtok z mléčné žlázy mimo období kojení, znamená to pravděpodobně buď hormonální poruchu, nebo infekci mléčné žlázy. V obou těchto případech je třeba vždy co nejdříve vyhledat lékaře.
(kam)
Zdroje:
www.maminka.cz
www.rodina.cz
www.kojenizlin.estranky.cz