Co vám může zkřížit plány
Dýně je typickou podzimní plodinou. Mnohé druhy se výborně hodí pro zpracování v kuchyni, jiné jsou vhodné spíše jako dekorace. Manipulovat s dýní však může být při onemocnění roztroušenou sklerózou poměrně obtížné. Jaké problémy tedy mohou nastat?
- Zvýšené svalové napětí a slabost, třes, poruchy koordinace a neobratnost rukou vám mohou ztížit jakoukoliv činnost, zpracování dýně nevyjímaje.
- Poruchy zraku, které se mnohdy projevují rozmazaným nebo dvojitým viděním, zvyšují riziko úrazu. Pokud vás zrovna postihly podobné potíže, přenechte práci s ostrými předměty (například vykrajování dýně) raději někomu jinému.
- Potíže se soustředěním, zahrnující zpomalené myšlení a zmatenost, mohou zapříčinit, že vám na první pohled jednoduchý úkol zabere spoustu času.
- Deprese bývají u lidí s roztroušenou sklerózou častým jevem. Projevují se smutkem a nezájmem o okolní svět, aktuální dění i jakoukoliv zájmovou činnost.
- Únava patří mezi časté příznaky RS. Vyskytuje se asi u 80 % pacientů. Může se tak stát, že vám bude scházet energie na realizaci některých vašich plánů, tedy i na výrobu dýňových dekorací.
Malované dýně
Dýňová výzdoba dokáže navodit tu správnou podzimní atmosféru. Vyřezávání však kromě toho, že je poměrně časově náročné, vyžaduje mnoho síly a šikovnosti. Zároveň vám při této činnosti hrozí nebezpečí poranění. Vhodnou alternativou pro pacienty s RS mohou být malované dýně. Co všechno budete potřebovat k jejich výrobě?
- Dýni s hladkým povrchem bez puklin, škrábanců či skvrn,
- žínku nebo vlhčené ubrousky,
- akrylové barvy,
- štětec, vatové tyčinky, případně jiné náčiní pro nanášení barvy,
- permanentní popisovač,
- papír a nůžky,
- dekorativní třpytky, filc a jiné ozdoby,
- lak na vlasy.
Dýni důkladně očistěte − ideálně pomocí žínky nebo vlhčených ubrousků. Dávejte však pozor na to, aby se oblast stonku (nahoře) a květu (dole) příliš nenamočila, protože dýně by mohla začít brzy hnít. Až bude suchá a čistá, můžete začít s malováním. Kreativitě se meze nekladou. Vyzkoušejte třeba veselé nebo strašidelné motivy. Můžete si nejdříve udělat šablonu na papír a tu vystřihnout a obkreslit ji na dýni. Pro malování jsou vhodné akrylové barvy nebo permanentní popisovače. Dílo můžete dozdobit třpytkami, plstí, listím a podobně. Na závěr je dobré dýni přelakovat lakem na vlasy, aby barva déle vydržela.
Chutné podzimní recepty
Vedle pěkného vzhledu se mohou dýně pyšnit také vhodným obsahem živin. Zásobí vaše tělo vitamíny A, C a E a dodají vám vlákninu i zdravá rostlinná barviva − karotenoidy. Pacienti s RS trpí často nedostatkem hořčíku. Tento nedostatek může vést až k necitlivosti a pocitu brnění v těle. Výhodou dýňových semínek je právě fakt, že obsahují velké množství hořčíku. Navíc existuje mnoho receptů, jak dýni rychle a jednoduše připravit. Můžete si například uvařit dýňovou polévku, opražit na pánvi dýňová semínka, udělat si palačinky s dýňovým pyré nebo vyzkoušet náš recept na pečenou dýni.
Pečená dýně se skořicí
Jedním z trochu netradičních a zároveň velmi chutných podzimních receptů je pečená dýně se skořicí. Na 10 porcí budete potřebovat:
- 1,5 kg dýně – oloupané, s odstraněnými semínky a nakrájené na přibližně půl centimetru silné plátky,
- dvě polévkové lžíce oleje,
- ¼ hrnečku hnědého cukru,
- jednu čajovou lžičku mleté skořice,
- půl čajové lžičky soli.
Předehřejte troubu na 160 °C. Do zapékací mísy rozložte dýni a přidejte olej. V misce smíchejte hnědý cukr, skořici a sůl. Směsí dýni rovnoměrně posypte. Pečte zakryté po dobu čtyřiceti minut. Pokrm promíchejte, vraťte zpátky do trouby a na závěr pečte asi ještě dalších patnáct minut odkryté. Jídlo je hotové, když je dýně dostatečně měkká.
(viv)
Více o roztroušené skleróze se dozvíte na webu www.ereska-aktivne.cz. Poradnu lékaře naleznete ZDE.
Zdroje:
https://www.nationalmssociety.org/Symptoms-Diagnosis/MS-Symptoms
http://www.ms-service.at/anleitung-kuerbis-bemalen/#
https://www.everydayhealth.com/healthy-recipes-pictures/11-easy-as-pie-pumpkin-recipes-for-fall.aspx#01