Tipy pro kvalitní spánek aneb Jak se vyspat dorůžova
Těšíte se po náročném dni do postele, abyste si konečně trochu odpočinuli? Chcete se probudit svěží a plní energie? Pak vězte, že kvalita spánku nezávisí jen na typu vaší matrace. Noční odpočinek ovlivňuje i spánková poloha a výška vašeho polštáře.
Zaměřeno na páteř
Při uléhání do postele většinou nemyslíme na správnou polohu páteře. Nevhodnou spánkovou pozicí však zatěžujeme páteřní klouby a zádové svaly, což může vyústit v nepříjemné bolesti zad. Pro udržení páteře v neutrální pozici se doporučuje používat pěnovou matraci místo pružinové, dodržovat vhodnou spánkovou polohu a zakřivení páteře podpořit správně zvoleným polštářem.
Lékaři doporučují spánek na zádech nebo na boku. Při spaní na zádech se totiž váha těla rozloží na velmi širokou plochu, orgány se rovnoměrně rozmístí a na páteř není vyvíjen nadměrný tlak. Pokud spíte na boku, měli byste si mezi kolena vložit polštář, čímž vyrovnáte osu pánve, boků a páteře. V opačném případě může dojít k nevhodnému zakřivení páteře a vzniku bolestí. Také polštář pod hlavou by měl vždy pomáhat udržovat neutrální pozici páteře. Jeho výšku volíme podle spánkové polohy. Obecně platí, že při spaní na zádech by měl být nižší než při spánku na boku.
Polštář je základ
Při výběru správného polštáře by měly hrát hlavní roli následující faktory:
- Výška. Hlavní funkcí polštáře je udržovat páteř v napřímené poloze. Pokud je polštář příliš nízký nebo naopak příliš vysoký, dochází k abnormálnímu ohnutí krku a napnutí zádových svalů. Spánek v této poloze může způsobit bolesti svalů a vznik chrápání. Vhodná výška polštáře se pohybuje v rozmezí 10–15 cm.
- Pohodlí. Pohodlnost polštáře záleží na osobních preferencích každého z nás. Někteří dávají přednost tvrdším polštářům, jiní zase měkčím. Obdobně je tomu i s materiálem. Někdo má radši bavlnu, někdo zase flanel. Důležité je, aby se vám na polštáři příjemně leželo.
- Tvarovatelnost. V dnešní době se dává přednost polštářům s paměťovou pěnou. Díky nim i při častém střídání poloh během spánku udržujeme páteř ve správné pozici.
Hledání správné polohy
Během spánku většinou zaujímáme polohu, ve které se cítíme nejpříjemněji. Zdraví naší páteře je tedy jedna věc, ale naše noční převalování je věc druhá. Například pro jedince s úzkými dýchacími cestami jsou nejpříjemnější pozice na boku nebo na břiše. V těchto polohách jsou totiž dýchací cesty dobře průchodné. Naopak v pozici na zádech mají výrazné potíže s dýcháním, což může vést ke vzniku chrápání. Z výzkumů také vyplývá, že spánek na levém boku zmírňuje příznaky pálení žáhy, zatímco spánek na pravém boku příznaky zhoršuje. Nastávajícím maminkám se pak pro zlepšení krevního oběhu doporučuje spát na levém boku.
A jaká poloha je ta správná? Dosud neexistuje žádná univerzální odpověď, která by určila tu nejlepší. Pro osvěžující spánek lékaři doporučují přirozenou polohu spánku, tedy tu, kterou zaujímáme při spaní každou noc. Pokud netrpíme nějakým závažným onemocněním, neexistuje žádný rozumný důvod, proč spánkovou polohu měnit.
Zdroje: www.webmd.com
http://my.clevelandclinic.org
www.spine-health.com