Mýt si vždy a správně ruce umíme přece už od školky. Opravdu?
I zdánlivé maličkosti, jako třeba správná hygiena rukou, rozhodují o zdraví či nemoci nás všech. Když si budeme pravidelně mýt ruce, můžeme zachránit jeden milion lidských životů za rok. Zdá se vám toto tvrzení přemrštěné? Pojďme se společně podívat, proč je tak důležité dbát na správně prováděnou očistu rukou.
Dezinfekce, nebo mýdlo?
Známe to všichni. Kolikrát za den si ve spěchu ruce pod tekoucí vodou jen opláchneme nebo si na ně ledabyle stříkneme trochu dezinfekčního gelu? Právě použití dezinfekce nás často vede k mylné domněnce, že jsme pro čistotu našich rukou udělali to nejlepší. Ale opak je pravda. Choroboplodné zárodky z našich rukou nejlépe odstraníme mýdlem a teplou vodou.
Mytím rukou bráníte vstupu infekce do těla
Málokdy si také uvědomujeme, jak často se rukama dotýkáme očí, nosu či úst. Všechna tato místa se tak velmi snadno mohou stát vstupní branou infekce, která vznikne přenosem bakterií či virů z neumyté ruky. Škodlivé mikroorganismy se také mohou dostat do jídla či nápojů, ať už během přípravy, či při samotné konzumaci. Některé potraviny jsou zvlášť náchylné k tomu, že se v nich bakterie množí a způsobí tak zdravotní problémy po jejich požití.
Které nemoci ze špinavých rukou nás ohrožují nejvíce?
Nejčastěji se neumytýma rukama přenáší infekce dýchacích cest (např. chřipka) a průjmovitá onemocnění. Jen ve Spojených státech amerických každý rok zameškají lidé 17 milionů pracovních dní proto, že onemocní chřipkou, a následně je vydáno 4,6 miliard dolarů za její léčbu. Jednou z nejjednodušších možností, jak tomu předcházet, je dbát na hygienu rukou.
Na kůži rukou se často nachází také stafylokoky. Pokud se dostanou do otevřené rány, mohou vyvolat infekci kůže i hlubokých měkkých tkání. Nebo dokonce mohou krevním řečištěm putovat do vzdálených míst, třeba kloubů, kostí nebo orgánů.
Mytí rukou pomáhá předcházet rezistenci bakterií na antibiotika
Některým nemocem lze předejít tím, že se díky správné hygieně přeruší jejich šíření mezi lidmi. Následkem toho klesá potřeba antibiotik, která by jinak byla nutná k jejich léčení. Mytí rukou může předejít až 30 % průjmovitých onemocnění a 20 % infekcí dýchacích cest (např. chřipce). Jelikož se na tyto nemoci předepisují antibiotika zbytečně, narůstá tím také odolnost bakterií vůči těmto lékům. V neposlední řadě je mytí rukou také jedním ze zásadních preventivních kroků v boji proti nákazě covid-19.
A co děti?
Slabým článkem přenosu infekcí jsou jistě dětské kolektivy. Děti si často neumějí ruce správně umýt a ani to nedělají dostatečně často. Chybí potom kvůli nemoci ve škole a na vině jsou právě špinavé ruce. Podle výzkumu budou děti o 57 % méně chybět ve škole z důvodu trávicích obtíží jen díky tomu, že je naučíme si správně umývat ruce.
Kdy je nutné si ruce mýt:
Pravidla správné hygieny rukou si neškodí zopakovat i v dospělosti:
- Vždy bychom si měli ruce důkladně umýt před a po manipulaci s potravinami a také před jídlem.
- Po použití toalety je mytí rukou samozřejmostí, ale neopomíjejme také situace, kdy přebalujeme dítě či dětem na toaletě pomáháme.
- Na očistu rukou nesmíme zapomenout ani potom, co si pohrajeme se zvířecím mazlíčkem.
- Pro zabránění přenosu mikroorganismů na předměty kolem nás je důležité umýt si ruce po kýchnutí či smrkání.
- Každé dítě by mělo vědět, že první věcí, kterou musí udělat po příchodu domů z procházky či nákupu, je umytí rukou.
Jaký je správný postup mytí rukou?
A nestačí si ruce mýt jen dostatečně často, musíte si je také mýt správně. Jak při tom postupovat? Po namočení rukou na ně naneste mýdlo, dostatečně ho napěňte a intenzivně ruce ze všech úhlů a stran umývejte alespoň 20 vteřin (nezapomínejte ani na prostory mezi prsty a okolo nehtů), potom ruce opláchněte pod tekoucí vodou a osušte je.
Fotonávod, jak si správně umýt ruce
Mít čisté ruce je snadnou, přesto velmi důležitou cestou, jak zabránit tomu, abychom sami onemocněli, či přenesli škodlivé mikroorganismy na další osoby kolem nás. Chraňme proto sebe i ostatní tím, že si ruce důkladně umyjeme teplou vodou a mýdlem.
Zdroje: