Jako rakovina plic, odborně karcinom plic, se označují zhoubné nádory průdušnice, průdušek i plicní tkáně. Často se také můžete sekat s rozdělením do dvou kategorií, na:
- malobuněčný karcinom plic (představuje přibližně 15 % onemocnění rakovinou plic),
- nemalobuněčný karcinom plic (představuje přibližně 85 % onemocnění rakovinou plic).
Ročně je nově diagnostikováno přes 6 500 pacientů s rakovinou plic. S počtem přibližně 63 onemocnění na 100 000 osob byla rakovina plic (kromě jiných kožních nádorů) v období 2013 až 2017 třetím nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním.
Kouření není jediná možná příčina rakoviny plic
Pokud je řeč o rakovině plic, je důležité zmínit kouření cigaret a dalších tabákových výrobků. Jedná se o nejčastější příčinu vzniku případů rakoviny plic. Nejde ovšem zapomenout ani na další. Právě kvůli tomu, že se o nich tolik nemluví, mohou být o to nebezpečnější, protože si člověk své problémy s rakovinou plic nemusí vůbec spojit. Riziko rakoviny plic zvyšuje např.:
- pasivní kouření – zejména u dětí a mladistvých, kteří jsou dlouhodobě vystaveni cigaretovému kouři,
- vystavení radonu – ten se do obydlí může dostat z geologického podloží nebo z nevhodně použitých stavebních materiálů,
- vystavení azbestu a ionizujícímu záření – zejména v pracovním prostředí,
- vystavení výfukovým plynům,
- vysoká míra znečištění vzduchu.
Rakovina plic se u nekuřáků objevuje častěji v nižším věku než u kuřáků a může být spojená i se specifickými mutacemi genů. Bránit se proti ní můžete nejsnadněji tak, že se budete snažit omezovat dobu, kdy jste pasivně vystaveni cigaretovému kouři a dalším nebezpečným chemikáliím.
Jaké mohou být příznaky rakoviny plic?
Obecně platí, že u rakoviny plic je obtížné zachytit onemocnění v počátečním stadiu, protože neexistují varovné signály. Později se objevuje dlouhotrvající kašel, záněty plic, chrapot a až 78 % nemocných zažívá dechové potíže.
Co dělat, pokud máte obavy o své zdraví?
Při podezření na rakovinu plic bývá prvním krokem podrobné vyšetření s využitím zobrazovacích metod (např. rentgenu, CT, magnetické rezonance apod.), po nichž mohou následovat různá specializovaná vyšetření. Největší šanci na dobrou prognózu mají lidé, u kterých se nádor diagnostikuje brzy a lze jej operovat.
Pokud pracujete v prostředí, které by mohlo být z hlediska rakoviny plic potenciálně rizikové, a máte obavy o svoje zdraví, neváhejte to konzultovat se svým lékařem.
(krif)
Více informací na: https://www.lecba-rakoviny.cz/
Zdroje:
https://www.cancer.org/cancer/lung-cancer/about/key-statistics.html
Skřičková J. Nádory plic a průdušek. Solen: Olomouc, 2017.
Slavíková Š., Svejkovovská M. Zdravotně sociální péče u onkologicky i jinak dlouhodobě nemocných pro praktické lékaře. Amelie, z. s.: Praha, 2019. Dostupné na: https://www.amelie-zs.cz/wp-content/uploads/PraktickyLekarA5_2019web.pdf.
Malobuněčný karcinom plic: epidemiologie, diagnostika a léčba / Miloš Pešek, Jan Mužík, Vnitřní lékařství. 2017, roč. 63, č. 11, s. 876–883. ISSN: 0042-773X; 1801-7592