Nikotin potlačuje pocity zlosti a hněvu
Připadají vám kuřáci jako klidní a nekonfliktní lidé? Vědci přišli na to, že kliďase z nich dělá nikotin, obsažený v cigaretách.
Vědci z univerzity v americké Kalifornii provedli výzkum, ve kterém zkoumali vliv nikotinu na oblasti mozku, které ovlivňují pocity hněvu a agrese. Jde o mozkovou kůru a takzvaný limbický systém. Zjišťovali, do jaké míry jsou tyto oblasti citlivé na nikotin a jak mohou ovlivnit závislost kuřáka na cigaretách.
Poražený s nikotinem nezaútočí
Do studie byli zapojeni nekuřáci (11 mužů a 9 žen), kteří hráli počítačovou hru. Polovina účastníků byla pod vlivem nikotinu pomocí nikotinových náplastí, kontrolní skupina byla bez nikotinu. Na videu mohli sledovat hru jiného hráče, který byl jejich soupeřem. Po každém kole mohl vítěz odměnit svého protihráče salvou nepříjemných zvuků různé intenzity a délky podle vlastního uvážení. Nikotin některé účastníky ovlivnil tak, že snížil agresi a pomstychtivost poražených hráčů vůči jejich oponentům.
Změny v mozkové kůře
Vysvětlením pro změny v chování kuřáka je to, že nikotin působí změny v mozkovém metabolismu. Dochází k ovlivnění oblastí, které se zaměřují na plánování a zpracování emočních stimulů. Výsledky studie podporují teorii, že lidé s dispozicí k agresi jsou více citliví na účinky nikotinu a také více náchylní stát se na nikotinu závislými.
Nová léčba proti agresi
Výsledky studie jsou také impulsem pro hledání nových možností léčby. Terapie, která ovlivní určité oblasti mozku (mozkovou kůru a limbický systém) a která pacienty naučí, jak ovládat vztek, může kuřákům pomoci zvládnout situace, které je ke zlosti vedou. Tyto momenty jsou totiž pro kuřáky jednou z příčin, proč se stávají na nikotinu závislými.
(nes)
Zdroj: http://www.behavioralandbrainfunctions.com/content/pdf/1744-9081-5-19.pdf