Nízký příjem kyseliny listové zvyšuje riziko depresí
"Tvá výživa bude tvým lékem", pravil před mnoha staletími Hippokrates a možná ani netušil, jak velikou má pravdu. Správná výživa je důležitá nejen pro naše tělesné zdraví, ale ovlivňuje i naše zdraví duševní.
Čerstvou zeleninou proti smutné náladě
Nedostatek kyseliny listové zvyšuje podle některých studií náchylnost k depresím. Platí to také naopak, zvýšený příjem tohoto vitamínu má při léčbě depresí pozitivní účinky. Význam kyseliny listové obzvláště stoupá v těhotenství, protože pro zdravý vývoj plodu je potřeba tohoto vitamínu značné množství, a jeho koncentrace v krvi matky se proto snižuje.
Jak již i název napovídá, kyselina listová je obsažena především v listové zelenině, jako jsou špenát, brokolice nebo růžičková kapusta. Poměrně velké množství se nachází například i v játrech nebo kvasnicích, je však třeba si uvědomit, že tepelná úprava naprostou většinu tohoto vitamínu nenávratně zničí. Pokud si tedy chceme doplnit kyselinu listovou a zlepšit si tak pochmurnou zimní náladu, musíme zeleninu konzumovat především syrovou.
Příčina poporodních depresí?
Pokud žena v těhotenství kyselinu listovou nedoplňuje (pomocí potravinových doplňků nebo alespoň koňských dávek listové zeleniny), její hladina povážlivě klesá a na nízké úrovni se nachází ještě několik měsíců po porodu. Tento efekt je ještě výraznější u žen, které mají vícero těhotenství krátce po sobě. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů však nedostatek kyseliny listové není příčinou častých poporodních depresí, i když to některé starší studie naznačovaly. Stále však platí, že nedostatek tohoto vitamínu zvyšuje riziko depresivních stavů všeobecně, proto pravidelné zpestření jídelníčku čerstvou listovou zeleninou lze jedině doporučit.
(vek)
Zdroj: Lewis S. J. et al: Folic acid supplementation during pregnancy may protect against depression 21 months after pregnancy, an effect modified by MTHFR C677T genotype. Eur J Clin Nutr. 2011 Jul 20; doi: 10.1038/ejcn.2011.136. [Epub ahead of print]