Nikotin zužuje vaše cévy na dlouhých dvacet minut…
Skutečnost, že kouření poškozuje dýchací systém a může vyvolat nádorové onemocnění, dnes popírá asi málokdo. O škodlivém vlivu kouření na cévní systém však takové povědomí nepanuje. Choroby cév a srdce přitom představují celosvětově vedoucí příčinu úmrtnosti.
Zpozornět by proto měli i ti, kdo se uklidňují přesvědčením, že kouří jen málo.
Kouření škodí celému tělu, tedy i cévám a srdci. Již po vykouření jedné cigarety se na dvě desítky minut cévy v celém organismu zúží. Srdce tak musí pracovat proti většímu odporu a vzrůstá krevní tlak a srdeční frekvence. Stažením cév trpí mozkové, věnčité (srdeční) a končetinové cévy. Přitom na kyslíku a živinách, které přivádějí právě krevní cévy, je závislý každý orgán v těle. I to vysvětluje, proč bez nadsázky platí, že kouření škodí všem tělesným orgánům.
Zrádné aterosklerotické pláty
Škodlivých mechanismů kouření působících nepříznivě na cévy je ale daleko více. Jedním z nich je urychlení tvorby aterosklerotických plátů či sklon k tvorbě sraženin. Vznik a zanesení krevní sraženiny do mozkových cév vede ke vzniku mozkové mrtvice, což může způsobit invaliditu a smrt.
Bez nohy i potence
Uzavření věnčitých tepen způsobuje srdeční infarkt, tedy odumření srdeční svaloviny. K infarktu před 40. rokem dochází prakticky jen u kuřáků. Zúžení končetinových tepen má za následek nedokrvení dolních končetin s bolestmi a možností vzniku defektů, které si mohou vynutit i amputaci. U mužů změny na cévách vedou často k poruchám potence.
I jedna cigareta škodí
Kanadští vědci zkoumali vliv kouření na cévy u mladých lidí s věkovým průměrem 21 let, tedy u osob, které jsou na vrcholu fyzických sil. V experimentu srovnávali efekt nikotinu na pružnost a poddajnost cév u nekuřáků a mírných kuřáků. Pokud byli dobrovolníci obou skupin v klidu, lékaři nezjistili významnější rozdíl. Ten se projevil až při zátěži. Zatímco u nekuřáků poddajnost cév vzrostla, po jediné cigaretě u kuřácké skupiny naopak narostla rigidita (ztuhlost) cév o celých 25 procent.
Znamená to, že i u mladých a jinak zdravých lidí již „mírné“ kouření poškozuje cévy a snižuje schopnost organismu přizpůsobit se tělesné zátěži. Pokud však kouří nemocný s vysokým krevním tlakem, diabetem (cukrovkou) či vysokou hladinou cholesterolu, riziko srdečně-cévních příhod narůstá ještě podstatně více.
Děti v ohrožení
K poškození cév vlivem pasivního kouření dochází navíc už i u dětí. Finská studie zveřejněná v březnu 2010 totiž zjistila, že již třináctileté děti, které byly doma vystavené cigaretovému kouři, mají sníženou elasticitu cév a vysoké hodnoty LDL („zlého“) cholesterolu. O další důvod více, proč děti nevystavovat škodlivým účinkům pasivního kouření.
(jav)