Nežádoucí suvenýry z exotických zemí
Také mezi Vašimi známými se možná najde někdo, kdo se letos vydá na dovolenou do méně obvyklých destinací. Rozvojové státy Afriky a Asie skrývají nejen exotické zážitky, ale rovněž exotické nemoci.
Oddělení tropických nemocí...
Evropské statistiky hovoří o tom, že zhruba 8-19 % cestovatelů po návratu z tropů vyhledá kvůli zdravotním potížím lékaře. Pracovníci z oddělení tropické medicíny v pařížské nemocnici Pitié-Salpetriére provedli před dvěma lety studii na téma zdravotních potíží těchto odvážných cestovatelů. Jaké byly výsledky?
#IMG#Ve studii bylo analyzováno celkem 622 pacientů, kteří s jakýmkoli zdravotním problémem navštívili výše zmíněné oddělení tropické medicíny po svém návratu z tropických oblastí. Tuto skupinu pacientů tvořili nejen turisté, ale také lidé cestující do daných oblastí za prací a přistěhovalci. Hlavními destinacemi byly Afrika (zhruba 60 %) a Asie. V průběhu studie bylo stanoveno celkem 637 diagnóz. V souboru vedla kožní onemocnění a zažívací obtíže (obojí zhruba 20 %), následované infekcemi dýchacích cest a malárií (asi 10 %). Již o něco méně se objevovala schistosomóza (parazitární onemocnění nejčastěji postihující játra, trávicí a močový trakt), virová hepatitida (žloutenka), infekce močových cest, pohlavní choroby, tuberkulóza a horečka dengue.
Závěry pro praxi...
Na první pohled se zdá, že množství chorobných "suvenýrů", které si cestovatel může přivézt z dalekých zemí, je nepřeberné a jen skutečný odborník je schopen se v něm vyznat. Přestože zdravotní obtíže vzniknuvší po návratu z tropů zajisté zaslouží pozornost lékaře specialisty, několik obecně platných závěrů ze své studie vyvodili již sami autoři. Především je zajímavý fakt, že jen 36 % všech diagnóz bylo tvořeno skutečnými importovanými tropickými chorobami. Zbytek, tedy většina, byla způsobena mikroorganismy, které se vyskytují kosmopolitně a kterými by se člověk mohl nakazit i ve své "bezpečné" domovině. Samozřejmě pomineme-li rozdílný hygienický standard.
Druhý zajímavý závěr se týká prevence. Kolika diagnostikovaným nemocem by bylo možno zabránit, kdyby se lehkovážný výletník před odjezdem očkoval či pečlivě užíval chemoprofylaxi (preventivní dávky léků)? Závěry studie udávají přibližně 13 % nemocí, kterým se dalo správnou prevencí zabránit. Zda je to dost pro to, aby člověk věnoval zvýšenou pozornost přípravám před odjezdem, nechť posoudí každý sám.
(vek)