Při roztroušené skleróze pomýlené buňky imunitního systému útočí na bílkovinnou vrstvu, která chrání nervová vlákna v mozku a míše. Poškozují ji a tím narušují komunikaci mezi mozkem a celým tělem.
Lékaři zdůrazňují co nejčasnější nasazení razantní léčby. Podle aktuálních poznatků se tak nejlépe nastartuje příznivá odpověď organismu. Léčba se podle účelu dělí do tří skupin. Ty postupně probereme a zmíníme i novinky, o kterých byste určitě měli vědět.
1. Léčba atak
Při vzplanutí nemoci dochází k zánětu nervů a zhoršení stavu a je nutná radikální léčba. To znamená podávání kortikoidů v tabletách nebo injekcích.
- Při nedostatečném účinku léků nebo nových závažných příznacích lze provést tzv. plazmaferézu. Tekutá složka krve (plazma) se při ní oddělí od krevních buněk, je nahrazena zvláštním roztokem bílkovin a vrácena do těla.
2. Léčba zpomalující postup nemoci
Roztroušená skleróza má dvě formy:
- relaps-remitentní,
- progresivní.
Léčba relaps-remitentní formy je problematická. Používají se při ní některá cytostatika.
Progresivní formu nemoci je v současnosti možné ovlivnit řadou imunomodulačních přípravků. Výběr závisí na celkové době trvání a závažnosti onemocnění, účinnosti předchozí léčby, případných jiných zdravotních problémech, možném těhotenství a také na ceně léčby.
- Starší léčebné látky se často podávají výhradně injekčně. Některé z nich bohužel mají nežádoucí účinky podobné chřipkovým příznakům.
- Novější léčiva cíleně ovlivňují nemoc na molekulární úrovni. Významně tak přispívají k oddálení invalidity. Často se dokonce podaří dosáhnout dlouhodobého stavu bez příznaků roztroušené sklerózy. Někdy přitom stačí užívat jednu tabletu denně! Jindy se léky sice aplikují injekčně, ale třeba jen nárazově jednou ročně. Je dobré říct, že pro sledování nežádoucích účinků těchto léků vám mohou například častěji kontrolovat krevní obraz. Ale určitě se vyplatí prodiskutovat s lékařem tyto nové možnosti, které se nabízí.
3. Léčba příznaků
Projevy roztroušené sklerózy závisí na míře a typu poškození nervů.
- K uvolnění ztuhlých svalů se používají myorelaxancia.
- Fyzická slabost často vyžaduje předpis kompenzačních pomůcek.
- Deprese, bolesti, potíže s únikem moči a problémy v sexuálním životě – všechny tyto komplikace se mohou v souvislosti s onemocněním roztroušenou sklerózou objevit. A také tyto obtíže lze zmírnit. Nebojte se na to zeptat lékaře.
(mir)
Více o roztroušené skleróze se dozvíte na webu www.ereska-aktivne.cz. Poradnu lékaře naleznete ZDE.
Zdroj:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/diagnosis-treatment/drc-20350274