Už jste o něm slyšeli?
Virus HPV může způsobovat zhoubné bujení, zvláště v oblasti děložního hrdla. Častěji však na HPV narazíme v podobě tzv. kondylomat, což jsou bradavčité výrůstky, které nacházíme u žen na vulvě, v pochvě i na děložním hrdle, u mužů na špičce penisu.
Kondylomata nesvědí ani nijak nebolí, takže jejich nositelé a nositelky o nich dlouho nemusí vědět. Když přítomnost výrůstků zjistí a budou dostatečně nezodpovědní, aby žili v domnění, že se jedná o neškodné vřídky, puchýřky či bradavičky, mohou nakazit všechny své sexuálním kontakty. Ani kondom totiž neposkytuje stoprocentní ochranu. Zanedbaná kondylomata mohou narůst až do několikacentimetrových květákovitých útvarů. Gynekolog snadno odhalí i drobná kondylomata a navrhne příslušnou léčbu.
Nic není ztraceno
Proti HPV viróze dnes již existuje účinná prevence. Jde o očkování proti HPV, které se aplikuje u dívek a chlapců před zahájením sexuálního života. Očkování je ale možné i v dospělém věku, a to také jak u žen, tak u mužů. Dobrou prevencí HPV virózy je hygiena sexuálního chování, tedy nejlépe sexuální kontakty jen s jedním partnerem. Dále je vhodné dodržovat pravidelné prevetivní návštěvy u gynekologa jednou ročně.