Lidská imunita ovlivňuje průběh chřipky
vChřipkové onemocnění způsobuje virus ze skupiny RNA virů, které emají vlastní DNA. Ke svému množení tedy tento virus využívá, či spíše zneužívá, DNA lidské buňky...
Vše záleží na imunitě...
Přirozená imunita lidského organismu hraje velkou roli: na ní záleží, zda chřipce tělo podlehne, nebo zůstane zdravé. Klíčovou roli totiž hraje to, zda se virus do hostitelské buňky dostane.
#IMG#Vědci v současné době zkoumají především dvě věci:
- Signální molekuly na povrchu buněk (takzvané receptory), kterými buňky rozpoznávají vir (pattern-recognition receptors) a které vir může zneužít k tomu, aby se do buňky dostal.
- Způsob, jak tyto signální receptory dopraví informaci o napadení buňky do jádra buňky, aby se o napadení její centrum dozvědělo a mohlo na ně patřičně reagovat. Napadená buňka pak dává signál buňkám imunitního systému o přítomném nebezpečí.
Virus zabraňuje buňce vyslat informaci...
Aby celá záležitost nebyla tak jednoduchá, je vir schopen zabraňovat různým způsobem buňce reagovat na něj, vlastně sabotuje její snahu o vyslání informace. Buňka bojuje o své přežití způsobem, kdy se musí její centrum dozvědět, že se něco děje. Na druhé straně virus se snaží, aby se k řídícímu centru buňky signály nedostaly.
Jak je tomu u zánětu...
Zánět je komplexní proces objevující se u mnoha akutních a chronických nemocí. Většina léků je momentálně zaměřena na zablokování látek spouštějících zánět uvolňovaných lidskou buňkou. Uvolnění těchto spouštěcích molekul ale regulují právě zkoumané receptory. Léky s působností přímo na receptory by mohly být účinnější a mít méně nežádoucích účinků. Lékaři tedy v současnosti intenzivně zkoumají receptorové molekuly a my se v budoucnu můžeme těšit na nové účinnější a pro organismus přirozenější léky.
Zdroj: Unterholzner L, Bowie AG. The interplay between viruses and innate immune signaling: Recent insights and therapeutic opportunities. Biochem Pharmacol 2008;75,:589-602.
(hul)