Lidé se zbytečně vystavují riziku klíšťové encefalitidy
Klíšťová encefalitida je onemocnění, ke kterému by nemuselo docházet, kdyby lidé využívali možnost prevence a nechali se včas očkovat. Přestože je výskyt infikovaných klíšťat v přírodě čím dál vyšší, očkovaných je stále málo.
Nejohroženější věkovou skupinou je populace seniorů ve věku 65 až 74 let, a to jak v počtu onemocnění, tak i vzhledem k závažnosti a průběhu onemocnění. Očkovat by se měli nechat lidé, kteří jsou rizikovou skupinou nejen kvůli věku, ale také kvůli pobytu v přírodě a oblastech se zvýšeným výskytem klíšťat.
Léčba příčiny není známa
Největším kamenem úrazu tohoto onemocnění je, že v současnosti není známa léčba klíšťové encefalitidy zaměřená přímo na původce nemoci. Léčí se tedy pouze příznaky onemocnění. Klíšťová encefalitida probíhá jako nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku.První fáze jako chřipka
V první fázi onemocnění se objevují teploty, únava, bolesti hlavy, svalů nebo malátnost. Někdy se prvotní příznaky podobají chřipkovému onemocnění. Poté se nemocnému uleví a cítí se lépe. Bohužel právě v tomto období se virus v těle pomnožuje, aby mohl zaútočit podruhé a ohrozit také mozek. Pacient se cítí mnohem hůře, objevují se nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. V této fázi musí být pacient hospitalizován.Postižení mozku může být smrtelné
Pokud má klíšťová encefalitida lehčí průběh, virus postihne pouze mozkové pleny (meningitida). Poměrně rychle ustoupí potíže a pacient může nemocnici opustit během dvou až tří dnů. Při těžší formě však virus postupuje až na mozkovou tkáň a onemocnění se projevuje jako encefalitida. Průběh onemocnění je vážný, zvyšuje se procento trvalých následků a v krajním případě může klíšťová encefalitida skončit úmrtím.Prevence v podobě očkování je základ i v případě klíšťové encefalitidy. Účinnější metody, jak se bránit zákeřné klíšťové encefalitidě, totiž zatím k dispozici nemáme.
(nes)