Hyperprolaktinemie aneb Co jste možná netušili
Hyperprolaktinemie je zvýšená hladina hormonu prolaktinu v krvi. Může být způsobena mnoha příčinami a může stát za různými obtížemi.
Hyperprolaktinemie
Hladina prolaktinu v krvi je obvykle velmi malá. Udává se v počtu mezinárodních jednotek (international units – IU). Zvýšená hodnota znamená u žen vyšší množství hormonu než 500–800 tisícin IU v jednom litru krve. U mužů je hranice o dost nižší, 200–500 tisícin IU/l.
Přehřátí organismu nesvědčí
Hyperprolaktinemie může být způsobena jak nádorovými procesy, tak i například přirozeně v těhotenství, při kojení nebo po stimulaci prsních bradavek. Zvýšené uvolňování prolaktinu je přítomné i u stresu, hladovění nebo při přehřátí organismu. Zvýšené hladiny prolaktinu způsobují u žen neplodnost a poruchy menstruačního cyklu (nepravidelná nebo i vynechaná menstruace).
I muži mají své problémy… S prolaktinem
U mužů je zvýšená hladina prolaktinu v krvi často méně nápadná. Projevuje se poklesem libida, potence a neplodností. Dalším příznakem může být galaktorea (vytékání mateřského mléka). Ta je u žen obvykle nenápadná a u mužů zcela výjimečná.
Jiná jména, stejné příznaky
Syndrom Ahumada-DelCastillo je porucha, která je charakterizována vynecháváním menstruace a galaktoreou. Poprvé byl popsán v roce 1932 argentinskými lékaři J. C. Ahumadem a E. B. del Castillem. Vyskytuje se u žen, které nejsou ani těhotné, ani nekojí.
Podobné příznaky jako syndrom Ahumada-DelCastillo mají i syndrom Chiari-Fromme a syndrom Forbes-Albright. Ty se ale liší buď výskytem dalších příznaků, nebo skupinou pacientů, u kterých se vyskytují.
Syndrom Chiari-Frommel je vzácná endokrinní porucha, která postihuje ženy, které nedávno porodily. Poprvé byl popsán už v letech 1855–1882 v Německu u rodiček a mladých matek. Vyznačuje se také nadprodukcí mléka (galaktoreou), chybějící ovulací a absencí pravidelné menstruace. U Chiari-Frommelova syndromu tyto příznaky trvají dlouho (déle než šest měsíců) po porodu. Kvůli nepřítomnosti normálních hladin hormonů může dojít až k atrofii (zmenšení velikosti) dělohy. Některé případy Chiari-Frommelova syndromu se vyřeší spontánně bez léčby, u jiných je zapotřebí hyperprolaktinemická léčba.
Forbes-Albrightův syndrom je naproti tomu stav, který je charakterizován stejně jako Ahumada-DelCastillův syndrom vynecháváním menstruace a galaktoreou. Oproti němu se u Forbes-Albrightova syndromu vyskytuje nádor podvěsku mozkového (hypofýzy), který vede k nadměrné sekreci prolaktinu a tím k uvedeným příznakům. Tento syndrom je velmi vzácný, trpí jím asi 0,1 % obyvatel. Ze všech syndromů byl také popsán jako poslední, až v roce 1954 v americkém odborném časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.
(kam)
Zdroj:
www.absoluteastronomy.com
www.wikipedia.org