Hyperaktivitu u dětí způsobuje tabák i jedovaté olovo
Počet dětí, u kterých byla diagnostikována hyperaktivita s poruchou pozornosti, se rok od roku zvyšuje. Vědci nyní objevili, že více než obtížná a často neúčinná léčba by mohla pomoci prevence.
Důležité je ochránit děti před tabákem v děloze matky a před olovem z okolního prostředí.
Prevence je účinnější než léčba
Podle výsledků vědecké studie jsou mnohonásobně vyššímu riziku hyperaktivity s poruchou osobnosti (ADHD, z anglického attention deficit hyperactivity disorders) vystaveny děti, které byly ještě v matčině děloze nuceny vstřebávat zplodiny z tabákového dýmu. To znamená děti matek kuřaček nebo matek, které se často pohybovaly v zakouřeném prostředí. Podobné účinky jako tabák má u nenarozených dětí pravděpodobně i olovo, pokud jsou mu vystaveny děti v raném věku. Vědci tvrdí, že potlačením těchto dvou toxických faktorů by bylo možné snížit výskyt ADHD u dětí až o 35 %.
Studie, kterou provedli američtí vědci a lékaři, ukázala následující výsledky:
- ADHD trpí v současné době v americké populaci asi 8,7 % dětí (celosvětově se uvádí asi 3–9 %).
- Děti, které byly před narozením exponované tabákovému kouři, mají 2,4krát vyšší riziko, že se u nich později vyvine ADHD.
- Děti, v jejichž krvi byla naměřena nadprůměrně vysoká hladina olova, mají 2,3krát vyšší riziko ADHD
- Děti, které byly vystaveny zároveň tabáku a později i olovu, měly celkově 8,1krát vyšší pravděpodobnost ADHD.
Působení jedovatých látek se vzájemně násobí
Mezi nejzajímavější závěry, ke kterým vědci v průběhu studie došli, patří skutečnost, že toxický účinek tabáku a olova se vzájemně potencuje. Tyto faktory tedy nepůsobí nezávisle na sobě, ale vzájemně posilují své škodlivé účinky. Přesto každý z nich může působit i samostatně, v tom případě však není jejich účinek tak velký. Nevyřešenou záhadou zatím bohužel zůstává, proč chlapci trpí ADHD zhruba třikrát častěji než dívky.
(vek)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/171924.php